Siyasi kampanyaların finansmanı:ABD ve Türkiye modellerinin karşılaştırılması
Political campaign financing: The comparison of US and Turkish model
- Tez No: 591826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, siyasi kampanyalarda büyük önem arz eden“finansman”konusu üzerine odaklanmaktadır. Siyasetin finansmanı uzun yıllardır birçok ülkede, farklı platformlarda tartışılmakta ve bu konu üzerine önemli araştırmalar yapılmaktadır. Dünya üzerindeki birçok ülkede siyasi yarışların ortak paydasının seçim kazanmak olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda; seçim kazanmanın yolunun da etkili seçim kampanyalarından geçtiği genel kabul görmektedir. Etkili bir seçim kampanyası yürütebilmek de yine uygun ve sürdürülebilir finansman bulmaya dayanmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak siyasetin finansmanı incelenerek, siyasi partilerin finansmanı konusu ve seçim kampanyalarının finansman süreci araştırılacaktır. İkinci bölümde ise, öncelikle Amerika Birleşik Devletleri'nde seçim kampanyalarının finansmanı genel anlamda incelenerek; Senato Seçimleri, Temsilciler Meclisi Seçimleri, Yerel Seçimler ve Başkanlık Seçimi süresince yürütülen finansman çalışmaları yorumlanacaktır. Bunun yanı sıra, Türkiye'de seçim kampanyalarının finansmanı genel anlamda ele alınarak; Türkiye Büyük Millet Meclisi Seçimleri, Yerel Seçimler ve Başkanlık Seçimi süresince yürütülen finansman çalışmaları mevzuat çerçevesinde incelenecektir. Federal bir yapıya sahip olan Amerika Birleşik Devletleri'nde siyasetin finansmanı kişiler üzerinden ve bağış odaklı olarak sürdürülürken, üniter bir devlet yapısına sahip Türkiye'de sistem daha çok siyasi partiler üzerinden ve devlet desteğiyle yürütülmektedir. Üçüncü bölümde ise; bu iki ayrı modelin kendi içindeki olumlu ve olumsuz noktaları ortaya koyularak, günümüzde hangi sistemin daha sürdürülebilir, işlevsel ve şeffaf olduğu anlatılacaktır. Bu tez çalışmasında siyasi kampanyaların finansmanında ABD modeli ile Türkiye modelinin karşılaştırılarak, tartışılması ve Türkiye'deki mevcut duruma çözüm önerileri sunulmasının yanı sıra, siyasetin finansmanı konusunda toplumsal farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the issue of“financing”, which is of great importance in political campaigns. For many years, the financing of politics has been discussed in various countries on different platforms and important researches have been on this issue. It is true that in many countries around the world the common goal of political competition is to be victories in elections. It is also generally accepted that the way of winning elections is through effective election campaigns. Within this context; running an effective election campaign is also based on finding appropriate and sustainable financing. In the first section, the financing of political parties in general and the financing process of the election campaigns will be examined. In second section, firstly, the financing of election campaigns in the United States is examined in general terms; also financing activities conducted during the Senate Elections, House Elections, Local Elections and Presidential Elections will be interpreted. In addition to this, by considering the financing of election campaign generally in Turkey; Grand National Assembly of Turkey Elections, Local Elections and Presidental Elections' financing studies were monitored in terms of legislations. In the United States as a federal government, financing of politics conduct by donations and candidate-oriented, while in Turkey which maintains a unitary state structure the system is focused on both political parties and the government support. In case the last section, the positive and negative points of these two separate models will be presented and a comparative study will be conducted on both system focusing on sustainability, functionality and transparency. This thesis aims to study the financing of political campaigns by comparing the model of Turkey with the US model, as well as the presentation and discussion of solutions to the current situation in Turkey, it also aims to create awareness about the financing of policy.