Algılanan sosyal medya pazarlamasının tüketicilerin satın alma davranışı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between perceived social media marketing and consumer buying behaviours
  1. Tez No: 591827
  2. Yazar: YUSUF BOZ
  3. Danışmanlar: DR. MİTHAT BÜLENT ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgi ve iletişim alanındaki süratli gelişimle beraber internet teknolojisi de gelişim ve değişim içine girmiştir. Bu paralelde internetin kullanıcılarının da sayıları devamlı artış göstermektedir. Şirketler de geleneksel pazarlama etkinliklerine ilaveten bugün genel anlamda internette pazarlama uygulamalarından yararlanmaktadırlar. Özelde ise gerek maliyet gerekse tüketiciye erişim unsurları bakımından sosyal medya pazarlaması dikkat çekmektedir. Gayrimenkul sektörü büyümesine ara vermeyen dinamik bir sektördür. Bu bağlamda sosyal medya pazarlama uygulamalarının günümüzde gayrimenkul sektöründe de geçerli olmaya başladığı görülmektedir. Gayrimenkul satış birimleri sosyal medya pazarlamasının pek çok avantajını fark etmiş ve bu yeni pazarlama uygulamalarını kullanma ihtiyacı hissetmeye başlamışlardır. Büyük bir önem taşıyan ve etkin bir yatırım aracı olarak görülen gayrimenkul sektöründe son yıllarda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Sektör, özellikle yabancılara satış imkânı sunan uygulamalarla dünyanın her yerinden yatırımcıyı Türkiye'ye çekmeye devam etmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal medya pazarlamasına ayrıntılarıyla değinilecektir. İkinci bölümde ise sosyal medyanın tüketici davranışları üzerine etkisi ve gayrimenkul sektörünün genel olarak kapsamı ile tüketicilerin bu sektöre yaklaşımı anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde algılanan sosyal medya pazarlaması ölçeği ile satın alma ölçeği Türkiye'den gayrimenkul pazarlaması yapılan Arap müşterilere uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, katılımcıların algıladıkları sosyal medya pazarlamacılıkları ile satın alma tarzları arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu amaçla“Algılanan Sosyal Medya Pazarlamacılığı”ve“Satın Alma Tarzı”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer“Algılanan Sosyal Medya Pazarlamacılığı”ölçeğinde .83;“Satın Alma Tarzı”ölçeğinde ise .74 olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, 233 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların Algılanan Sosyal Medya Pazarlamacılığı ölçeği içerisinde yer alan ifadelere 3,66; Satın Alma Tarzı ölçeğinde yer alan ifadelere 3,22'lik düzeyde bir katılım sağladıkları görülmüştür. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, gruplar arasında karşılaştırma yapmaya olanak sağlayan Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Farklılığın kaynağının hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için ise Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Yine araştırmada, ölçek ifadeleri arasında yer alan boyutların birbirleri ile olan ilişkilerinin yönünü ortaya koyan korelasyon analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların algıladıkları sosyal medya pazarlamacılıkları ile satın alma tarzları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Yine algıladıkları sosyal medya pazarlamacılıkları ile cinsiyetleri ve öğrenim durumları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, ancak medeni durum, yaş, gelir düzeyi, meslek ve ailedeki birey sayısına göre farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, katılımcıların satın alma tarzları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüş iken; medeni durum, yaş, gelir düzeyi, öğrenim durumu, meslek ve ailedeki birey sayısı arasında farklılık olduğu ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
With the rapid development in the field of information and communication, internet technology has also entered into development and change. In parallel with this, the number of users of the internet is constantly increasing. In addition to traditional marketing activities, companies also benefit from online marketing in general. In particular, social media marketing in terms of both cost and access to consumers is noteworthy. The real estate sector is a dynamic sector that does not give up its growth. In this context, it is seen that social media marketing practices have started to be valid in real estate sector. Real estate sales units have realized many advantages of social media marketing and have started to feel the need to use these new marketing practices. The real estate sector, which has a great importance and is seen as an effective investment tool, has made great progress in recent years. Industry, especially the investors all over the world with applications offering continues to attract foreign sales to Turkey. In the first part of the study, social media marketing will be discussed in detail. In the second part, the effects of social media on consumer behavior and the scope of the real estate sector and the consumer's approach to this sector are explained. scale applied to the purchase of real estate marketing made from Turkey and Arab customer data obtained with the scale of perceived social media marketing in the third part of the study were analyzed using the SPSS 25.0 software The aim of this study is to reveal the relationship between perceived social media marketing and purchasing styles. For this purpose, Sosyal Perceived Social Media Marketing Alma and "Purchasing Style Sosyal scales were used. In order to determine the reliability of the scales, the Cronbach Alpha internal consistency coefficient value was examined and this value was determined as .83 in the tut Perceived Social Media Marketing ğ scale; In the iştir Purchasing Style ise scale, it was determined as .74. Accordingly, a questionnaire was applied on 233 people. As a result of the research, 3.66 of the participants in the Scale of Perceived Social Media Marketing; It was seen that the statements on the Purchasing Style scale were at a level of 3.22. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used to analyze the data obtained from the application. The Tukey test was used to determine which groups were the source of the difference. In the research, the correlation analysis, which shows the direction of the relations between the dimensions of the scale expressions, is given. As a result of the research, it was revealed that there was a significant relationship between the perceived social media marketing and the purchasing styles of the participants. Again, there was no significant difference between perceived social media marketing and gender and educational status, but there was a difference between marital status, age, income level, occupation and number of individuals in the family. Finally, there was no significant difference between participants' purchasing styles and gender; There were differences between marital status, age, income level, education level, occupation and number of individuals in the family.