Antibakteriyel ve antifungal özellikte polimerik nanomalzemelerin sentezi, karakterizasyonu ve deri endüstrisinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Synthesis and characterization of polymeric nanoparticles that antibacterial and antifungal properties and investigation of their usability in leather industry
  1. Tez No: 591828
  2. Yazar: EBRU GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Deri Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Leather Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, antibakteriyal ve antifungal özelliklere sahip olan çay ağacı yağı'nın (TTO) kontrollü salımı için yapısında hidrofobik gruplar bulunan poli(HEMA-MAPA) nanopolimeri sürfaktansız emülsiyon polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. TTO'in zaman ve başlangıç konsantrasyonuna karşı maksimum adsorbsiyon koşulları belirlendi. Nanopolimerik malzemenin karakterizasyonu için SEM, FTIR, Zeta-boyut, Zeta- potansiyel ve EDS ölçümleri yapıldı. Yapılan denemelerde, fenilalanin aminoasitini içeren poli(HEMA-MAPA) nanopolimerine maksimum TTO bağlanma koşulları belirlendi; etanol içinde, 25 oC sıcaklıkta, 45 dakika süre ile 2,5 mg/mL TTO konsantrasyonunda maksimum 55,44 mg TTO bağlanma miktarı hesaplandı. Optimum koşullarda TTO bağlanan nanopolimerlerin salım koşullarının incelenmesi için pH ve sıcaklık denemeleri yapıldı. Selüloz membranlar içerisine konulan nanopolimer ilk dakikalarda yüksek hızlarda, daha sonra düşük hızlarda salım davranışları gerçekleştirerek, yüksek oranlarda madde salımı gerçekleştirdiği görüldü. Geliştirilen nanomalzeme, deri endüstrisinde kullanılan zararlı kimyasalların yerine geçebilecek, insan sağlığını olumsuz etkilemeyen ve doğaya dost bir ürün olduğu düşünülmektedir. Bu nanomalzemenin deri içine absorplanmasıyla antibakteriyel ve antifungal deri ürünleri geliştirilip tekstil sektörü gibi farklı sektörlere kullanım olanağı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, poly(HEMA-MAPA) nanoparticles that include hydrophobic groups were synthesized by surfactant free emulsion polymerization method for controlled release of Tea Tree Oil (TTO). SEM, FTIR, Zeta-size, Zeta-potential and EDS measurements were performed for the characterization of nanopolymeric material. TTO were optimized maximum of binding conditions. The effect of time and initial concentration on the adsorption conditions of TTO under different medium conditions was investigated. In the experiments, maximum TTO binding conditions were determined in the poly(HEMA-MAPA) nanoparticle containing phenylalanine amino acids; A maximum of 55,44 mg TTO binding was calculated under at a concentration of 2,5 mg / mL TTO in ethanole for 45 minutes at 25 °C. pH and temperature experiments were performed to investigate the release conditions of nanopolymers bound to TTO under optimum conditions. The nanopolymer put into the cellulose membranes carried out release behaviors at high speeds in the first minutes and then at low speeds. It was observed that they carried out high rates of substance release. The nanomaterials developed are thought to be a nature friendly product that can replace harmful chemicals used in the leather industry and do not adversely affect human health. Antibacterial and antifungal leather products can be developed by adsorbing this nanomaterials into the leather and it can be used in different sectors such as textile sector.