Halojenli güç tutuşur katkıların sulardan giderimi
Water removal of halogenated flame retardant additives
- Tez No: 591864
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çevre mühendisliğinin en önemli çalışma alanlarından biri olan su, hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Suyun arıtılması insanlar, hayvanlar ve diğer canlılar için hayati önem taşımaktadır. Alev geciktirici katkılar, tutuşmayı zorlaştırıp alevin yayılmasını önlemeyi amaçlayan ürünlerdir. Halojenli alev geciktirici ürünlerin çevreye ve canlılara karşı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Tris (2-kloroetil) fosfat ya da kısacası TCEP, halojenli alev geciktiricilerin bir çeşitidir. Plastiklerde, otomobillerde, mobilyalarda ve yapı yalıtımında sert köpüklerde kullanılmaktadır. Çevresel olarak alınan numunelerde; evsel atık sularda, endüstriyel atık sularda, içme sularında, yüzeysel sularda, yer altı sularında, yağmur sularında ve hatta evlerden alınan toz örneklerinde TCEP alev geciktiricisi saptanmıştır. TCEP, biyolojik olarak bozunmaz olarak kabul edilmektedir. Atık suların arıtımında aerobik ve anaerobik koşullar altında TCEP bozunma oranı düşüktür. Bu nedenle de birçok belediyenin bu konuda çalışması bulunmamaktadır.Tüm bu nedenlerle tez kapsamında hazırlanan bu çalışmada; atık sulardan halojen esaslı bir güç tutuşur kimyasal maddesi olan TCEP'ın ileri oksidasyon yöntemleri ile arıtımı amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmaların, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve toplam organik karbon (TOK) giderimine olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water, which is one of the most important working areas of environmental engineering, is an integral part of our lives. Water treatment is vital for humans, animals and other living things. Flame retardant additives are products which aim to make the ignition difficult and prevent the spread of flame. Halogenated flame retardant products have negative effects on the environment and living things. Tris (2-chloroethyl) phosphate, or TCEP in short, is a kind of halogenated flame retardants. It is used in rigid foams in plastics, automobiles, furniture and building insulation. In environmental samples; TCEP flame retardant was determined in domestic wastewater, industrial wastewater, drinking water, surface water, groundwater, rainwater and even dust samples taken from households. TCEP is considered biodegradable. In the treatment of wastewater, TCEP degradation rate is low under aerobic and anaerobic conditions. For this reason, many municipalities do not work on this issue. In this study, which was prepared within the scope of the thesis for all these reasons; TCEP, a halogen-based flame retardant chemical, is treated with advanced oxidation methods. In this respect, the effect of the studies on chemical oxygen demand (COD) and total organic carbon (TOC) removal was investigated.