Halojen içermeyen güç tutuşurluk kimyasallarının polipropilen materyalde etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluating the effectiveness of halogen-free flame retardant chemicals in polypropylene material
- Tez No: 985088
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DİLEK KUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geçmişte polimerik malzemelerde alev geciktirici özellikleri nedeniyle yaygın geciktirici olarak kullanılan halojen bazlı maddeler, artık toksik olmayan kimyasallarla değiştirilmiştir. Bu maddeler Avrupa Birliği'ndeki katı kurallar nedeniyle yasaklanmıştır. Halojenli alev geciktiricilerin kalıcı olarak kullanımdan kaldırılması beklenmektedir. Halojen yakılması havaya tehlikeli ve toksik dumanlar salmaktadır. Halojensiz alev geciktirici malzemelerin geliştirilmesi son yıllarda bilimsel araştırmaların konusu olmuştur. Düşük yoğunluğu, inert yapısı ve birçok alanda uygulanabilirliği nedeniyle, kullanım alanına bağlı olarak Polipropilen (PP) liflerine alev geciktiricilik eklemek için deneyler yapılmıştır. Ev tekstili, giyim, mobilya, elektrikli ev aletleri ve spor giyim dahil olmak üzere birçok farklı endüstride kullanılır, ancak kolayca tutuşur, büzülür ve damlar. Bu nedenle, mekanik ve yangına dayanıklılık yeteneklerini geliştirmek çok önemlidir. Yüksek alev geciktiricilik yeteneklerine sahip olmalarına rağmen, tekstil ürünlerinde kullanılan kimyasalların dezavantajları olabilir. Çevre dostu olmamaları, uygulanan yapıdaki kimyasalın göçü nedeniyle düşük yıkama haslıkları ve tekstil ürününün mekanik özelliklerinde düşüş sayılabilecek birkaç örnektir. Son zamanlarda sentetik ve doğal polimerlerden üretilen tekstil malzemelerinin işlevsel niteliklerini geliştirmek ve ayrıca malzemenin mekanik performansını bozmadan uzun süreli etkiye sahip ekolojik olarak kabul edilebilir bileşikler oluşturmak için birçok çalışma yürütülmüştür. Bu tez, halojensiz bileşiklerin PP polimerine alev geciktirici nitelikler kazandırmadaki etkinliğini uygulamayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Halogen-based substances, which were widely used in the past due to their flame- retardant properties in polymeric materials, have now been replaced by chemicals that are non-toxic. These substances have been outlawed due to strict rules in the European Union. Halogenated flame-retardants are anticipated to go permanently out of use. Halogen burning releases hazardous and toxic fumes into the air. The development of non- halogenated flame-retardant materials has been the subject of scientific research in recent years. Experiments have been conducted to add flame-retardancy to Polypropylene (PP) fibers, depending on the field of usage, due to its low density, inert structure, and applicability in many areas. It is utilized in many different industries, including home textiles, clothing, furniture, electrical appliances, and sportswear, however, it ignites easily and shrinks and drips. Thus, it's crucial to enhance its mechanical and fire resistance capabilities. Although having high flame-retardancy capabilities, the chemicals employed in textile products can have drawbacks. The fact that they are not environmentally friendly, their low washing fastness due to the chemical's migration in the applied structure, and a decline in the mechanical properties of the textile product are a few to be named. Many studies have been conducted recently to enhance the functional qualities of textile materials made from synthetic and natural polymers, as well as to create ecologically acceptable compounds that have a long-lasting effect while without impairing the material's mechanical performance. This thesis aims to apply and assess the efficiency of halogen-free compounds in giving PP polymer flame-retardant qualities.