Marmara denizi limanlarında hidrozoa biyoçeşitliliği
Hydrozoan biodiversity in the harbours of the Marmara sea
- Tez No: 591866
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK İŞİNİBİLİR OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve İçsu Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Haziran-Eylül 2017'de, Marmara Denizi'nde yer alan dört farklı istasyonda (Ambarlı Limanı, Haydarpaşa Limanı, Bandırma Limanı ve Kocaeli Limanı) dağılım gösteren hidroid poliplerini belirlemek amacı ile suya daldırılıp üç ay boyunca suda bırakılan üç farklı materyalden (tahta, PVC, iple kaplı PVC) oluşan plakaların örneklemesi ile yürütülmüştür. Çalışma alanımız olan limanlardan alınan plakalar üzerindeki biyofouling organizmaların teşhisinde dünya denizleri ve özellikle Akdeniz'de hidrozoalarla ilgili yapılan sistematik çalışmalardan yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda, limanlarda toplam 5 familyaya ait 7 tür (Ectopleura crocea, Obelia dichotoma, Bougainvillia muscus, Clytia gracilis Eudendrium capillare, Eudendrium cf. merulum ve Sertularella ellisii) bulunmuş olup Ectopleura crocea Marmara Denizi için yeni kayıt türdür.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the hydroid polyps distribution, three plaques which are made from different materials (wooden, PVC, rope coated PVC) are submerged at four different stations (Ambarlı Harbor, Haydarpaşa Harbor, Bandırma Harbor, and Kocaeli Harbor) in the Marmara Sea for three months (June-September 2017). The systematic studies on hydrozoans in the world seas, especially in the Mediterranean, are utilized in the identification of biofouling organisms on plaques that are taken from the harbors in our study. As a result of the study, 7 species belonging to 5 families (Ectopleura crocea, Obelia dichotoma, Bougainvillia muscus, Clytia gracilis Eudendrium capillare, Eudendrium cf. merulum and Sertularella ellisii) are found. Among these species, Ectopleura crocea is a new record for the Marmara Sea.