Görevdeş ağlarda çalışan video akışlandırma sistemlerinde HTTP üzerinden uyarlamalı iletim
Dynamic adaptive streaming over HTTP for peer to peer video streaming systems
- Tez No: 591867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE SAYIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde internet üzerinde video yayını izlemek günlük hayatın bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Gerek internet kullanıcıları gerekse teknoloji ve içerik sağlayıcılar açısından servis kalitesi bakımından yüksek kaliteli bir video deneyimi beklenmektedir. İnternet üzerindeki trafiğin ciddi bir bölümünü oluşturan video akışları, bu hizmeti sağlayan sunucular üzerinde önemli bir yük oluşturmaktadır. Bunun için ise gelişmiş teknolojilere ve buna bağlı daha verimli ve ortak bir dağıtım platformuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında görevdeş ağlarda video akışlandırma olgusu ele alınarak HTTP üzerinden dinamik uyarlamalı iletim üzerine çalışılmıştır. Görevdeş ağ mimarisi üzerinde önerilen yaklaşımın yapılan çalışmalar sonucunda video istemcilerinin elde ettikleri video izleme deneyimlerinde performans ve izleme kalitesi bağlamında artış ve iyileştirme temin ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, watching video broadcast on the internet has become a part of everyday life. A high-quality video experience is expected in terms of service quality both for internet users and technology and content providers. Video streams, which make up a significant portion of the traffic on the Internet, constitute a significant burden on the servers that provide the service. Thus, advanced technologies as well as more efficient and common distribution platforms are needed. Within the scope of this study, dynamic adaptive streaming over HTTP was studied through analyzing the video streaming in peer-to-peer networks. It has been observed that the proposed approach on peer-to-peer architecture provides increased quality and enhanced performance in video viewing experience for the video clients.