Bülent Ecevit ve Türk dış politikası
Bulent Ecevit and Turkish foreign policy
- Tez No: 591870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kritik dönemeçlerine adını yazdırmış olan Bülent Ecevit'in dış politika vizyonu ve icraatlarına ışık tutmaktadır. Ecevit'in politika serüvenine başlamadan evvel yaşantısı, CHP ile beraber politikaya girmesi ve CHP Genel Başkanlığı, 1980 İhtilali sonrası siyasi faaliyetlerinin kesintiye uğraması, CHP'den ayrılıp bu dönemeçte DSP'nin kuruluşuna önayak olması ve son süreç olan 2002 seçimlerine kadar uzanan sürecin dış politika özelinde ortaya konulduğu bu çalışmanın temel amacı, Türkçe ya da yabancı dildeki kaynaklarda kapsamlı bir eser olmaması sebebi ile literatüre katkı sağlamaktır. Betimsel araştırma yöntemi ve nitel tekniklerin kullanıldığı bu tez, sözlü tarih disiplininden beslenmektedir. Röportajlar, Ecevit'in şahsi yazıları, verdiği demeçler ve Meclis Tutanakları gibi birincil kaynaklar ekseninde hazırlanan çalışma, unutulan bir profil olmasının aksine kendinden sonraki dönemlerde de etkisini hissettiren Bülent Ecevit'in daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis sheds light upon the foreign policy vision and practices of Bülent Ecevit, who left his imprint on the critical periods in the history of the Turkish Republic. The research incorporates his life before entering politics, his involvement with the CHP as chairman, his political activities which stopped after the 1980 military coup, his pioneering of the DSP as well as his perspective and policies until the 2002 elections. The main purpose of this study is to contribute to the literature since there is no comprehensive work in Turkish or other languages on this specific topic. This thesis, which uses descriptive research methods and qualitative techniques, heavily borrows from the discipline of oral history. Primary resources like interviews, Ecevit's personal writings, statements and the Minutes of the Assembly, contribute to a better understanding of Ecevit, who left his mark for later periods as well, in contrast to being a forgotten profile.