Resistance in psychotherapy sessions: A qualitative examination
Psikoterapi seanslarında direnç: Nitel bir inceleme
  1. Tez No: 591869
  2. Yazar: OZAN BIÇAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez gerçek psikoterapi seanslarında örneklenen direnci incelemektedir ve bu örnekler aracılığı ile neyin yapılandığına bakmaktadır. Transkripsiyon işlemi tamamlandıktan sonra, veri söylem analizinin Potter ve Wetherell (1987) tarafından önerilen versiyonu ile analiz edilmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Klinik Psikoloji programında eğitim görmekte olan beş lisansüstü öğrencinin altı hasta ile gerçekleştirdiği toplam dokuz seans veriyi oluşturmaktadır. Yürütülen analiz sonucunda değersizlik söylemi, rahatsızlık söylemi, sıradanlık söylemi olmak üzere üç söylem elde edilmiştir. Bahsedilen söylemler, ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve Lacan'ın alana tanıttığı“ayna evresi”kavramı ile birbirleri ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates what is further constructed through the instances of resistance in actual psychotherapy sessions. For the analysis of the transcribed data, the version of discourse analysis which is proposed by Potter and Wetherell (1987) is employed. Data comprises total of nine recorded psychotherapy sessions of six patients performed by five graduate students who are studying in Clinical Psychology program at Middle East Technical University. As a result of the analysis conducted, three discourses are obtained which are discourse of worthlessness, discourse of discomfort, and discourse of ordinariness. Detected discourses are discussed in the light of the relevant literature and made connected to each other through the concept of“mirror stage”that Lacan introduced to the field.