Bülent Ecevit: Continuity and change in his political views
Bülent Ecevit: Siyasi görüşlerindeki devamlılık ve değişim
  1. Tez No: 117374
  2. Yazar: ESMA CEYDA DİBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bülent Ecevit: Siyasi Görüşlerindeki Devamlılık ve Değişim Esma Ceyda Dibek Master, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Metin Heper Eylül 2002 1960 larda Orta'nın Solu ve 1970 lerde Demokratik Sol adı altmda Türkiye'yi sosyal demokrasiyle tanıştıran Bülent Ecevit Türk siyasi hayatmda yeni bir dönem başlatmıştır. Siyasi söylemlerinin içeriği ve bu uzun süreçte söylemlerinin değişip değişmediği önemli bir tartışma konusu olmuştur. Ecevit' in politikalarının seneler içindeki evrimi bu tezin başlıca odak noktasıdır. Politikalarının evrimini anlatmak amacıyla Ecevit'in 1960 lardan 2000 lere uzanan dönemdeki sosyo-ekonomik, demokrasi, ordu, milliyetçilik, ve din konularındaki söylemlerini ve eylemlerini inceledim ve karşılaştırdım. Bu çalışmada aynı zamanda Ecevit'in halkçı politikaları ve her alanda demokrasinin üstünlüğü anlayışı, barışçı ancak milliyetçi dış politikası, etnik ve din konularına insancıl ve saygılı yaklaşımıyla özgün bir sol eğilimli politikacı profili çizdiğini özellikle belirttim. Demokratik sol politika güden bir politikacı olarak, 1990 lardan itibaren pazar ekonomisine uyum sağlaması, Türk siyasi hayatında tartışılan başlıca konulardan biridir. Bu bağlamda, sosyo-ekonomik konulardaki yeni tutumu, toplumsal uzlaşma söylemi, 1999 da iktidara geldikten sonra özel sektöre yaklaşımı, gerçekleştirdiği sosyal güvenlik reformları ve kendi projesi olan Köy-Kent'in hayata geçirilmesi,yabancı yatırıma, uluslararası finans kuruluşlarına ve Avrupa Birliği'ne karşı tutumu bu çalışmada bahsedilen konulardan bazılarıdır. Ecevit'in demokrasi, ordu, milliyetçilik, ve din hakkındaki söylemleri pek önemli bir değişikliğe uğramamıştır, ancak uzun senelerin deneyimi bu konulardaki politikalarına önemli katkıda bulunmuştur. Bahsedilen konularda, deneyimin Ecevit'in temel fikirlerini nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Ecevit'in ideolojik içerikli söylemleri her zaman pragmatism içermiştir. Ecevit'in siyasi söylemlerinde radikal bir değişimden çok ilkeli pragmatism sergilediğine kuvvetle inanıyorum ve bunun da uzun süreli siyasi hayatının önemli bir nedeni olduğunu düşünüyorum. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bülent Ecevit: Continuity and Change in His Political Views Esma Ceyda Dibek M. A., Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Prof. Dr. Metin Heper September 2002 As a politician who introduced social democracy to Turkey in the 1960s under the name of left of center policy and later in the 1970s as democratic left policy Bülent Ecevit opened a new phase in Turkish politics. The content of his political views and whether these views have changed during this long journey in politics or not have become matters of debate. The evolution of Ecevit' s policies over the years is the major focus of this thesis. In order to explain how his policies have evolved, I examine and compare his views and his actions regarding socio-economic issues, democracy, the military, nationalism and religion from the 1960s to the 2000s. In this study I also point out that his people-oriented policies, his notion of the supremacy of democracy in every sphere, his peaceful but nationalist foreign relations, and his humanistic approach towards ethnic and religious issues, together draw a picture of a unique left-oriented politician. As a politician who pursues democratic left policy, his adaptation to a market economy starting in the 1990s, has been one of the major issues of discussion in the iiiTurkish political arena. In this context, his new stance on socioeconomic issues, his belief in social harmony, his attitude towards the private sector after he came to the power in 1999, his social security reforms, realization of his Village-Town project, his approach towards international finance organizations, foreign investment and, his stance regarding the EU are some of the matters that are discussed in this work. Ecevit's views regarding democracy, the military, nationalism and religion have not differed much over the years yet long years of experience have contributed a lot to his policies in these domains. The essence of his views and a clear indication of how experience has affected his views are analyzed in depth. Finally, I have come to the conclusion that the ideological content of his views has always contained pragmatism; therefore I strongly believe that he exhibits a principled pragmatism rather than a radical change in his political views and that has been the reason for his endurance in politics. IV