Alternative digital signature schemes in blockchain
Blok zincirde alternatif dijital imza şemaları
- Tez No: 591875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, bir blok zincir uygulaması olan Bitcoin ekosisteminin kimlik doğrulama yöntemleri üzerine bir araştırmadır. İlk olarak, bugünün bankacılık sistemi yerine kullanılabilmesi bakış açısıyla, güvenlik gereksinimlerinin yanı sıra Bitcoinin sağladığı olanaklar sorgulanmıştır. Bir blok zincir uygulaması örneği olan Blockchain ve kendisine ait mevcut kimlik doğrulama metotları araştırılmış, elde edilen bilgiler üzerinden“Bankacılık hizmetlerinde bulunan ortak hesap ve vekalet kavramları aynı zamanda Bitcoin de mümkün müdür?”sorusu ortaya atılmıştır. Cevap olabilecek birçok araştırma arasından, en yeni çalışmalardan olması ve ortak şekilde bilinear parings kullanıyor olmaları sebebiyle hesap verebilir altgrup çoklu imza ve devredilebilir yetki şemaları detaylı şekilde araştırılmıştır. İlk öneri olarak, hesap verebilir altgrup çoklu imza yöntemi, açık anahtarların birleştirilmesine olanak sağlayan Boneh – Lynn – Shacham (BLS) imzalama şeması üzerine inşa edilmiştir. Bu sayede birden fazla kullanıcının aynı mesajı ortak şekilde imzalaması ve bu imzanın yalnız bir açık anahtar ile doğrulanması mümkün olabilmektedir. Bu yaklaşım, işlemler içinde açık anahtarların saklanmasında tasarruf sağlamaya ve Bitcoin'e uyarlanmasının oldukça kolay olmasını sağlamaktadır. İkincisi için çözüm olarak, delege edilebilir kimlikli imzalama yöntemi birinin sahip olduğu imzalama yetkisini bir başkasına devredebilmesine olanak sağlamaktadır. Delege edilebilir kimlik bu olanığı Groth ve Schnorr imzalama yapıları üzerine kurulan bir yapı ile gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda bu tezde yer alan delege edilebilir kimlik şeması kullanıcı özbilgilerini açıkta veya gizli şekilde saklayabilmektedir. Bu özellik, tezimizin bireysel delegasyon ihtiyacı üzerindeki kullanım örneğine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on authentication methods of Bitcoin ecosystem which is an application of blockchain. Firstly, the facilities given by Bitcoin along with its security requirements are examined from a perspective that can be used in place of today's banking system. Bitcoin ecosystem is a use case of blockchain and its current transaction authentication methods are well studied in the literature, and based on this, the questions are raised,“Could the common account and the proxy concepts of banking services also be possible in Bitcoin?”. Many researches say that there are solutions based on bilinear pairings commonly, accountable subgroup multi-signature and delectable credentials schemes. These schemas are studied in this thesis. As a first alternative, accountable subgroup multi-signature (ASM) constructed from Boneh – Lynn – Shacham (BLS) signature schemes gives us the opportunity of the public key aggregation mechanism. In this way, it can be possible that more than one user sign the same message jointly and only one public key is needed to verify the signature. This approach allows lots of savings in storage of public keys in transaction scripts and that is quite convenient to implement in Bitcoin. For the second alternative, delectable credentials signature schema renders possibility that someone can give her signing authority to another. Delegatable credentials can do this with a structure that is built on Groth and Schnorr signature schemes. Furthermore, the suggested delectable credential schema in this thesis is able to store in secret or disclosed within the signature. This property is included in the usage scenarios about need of delegation for individuals.