Doğu Marmara denizinde zooplanktonun mevsimsel dağılımı ve tür kompozisyonu
Seasonal distribution and species composition of zooplankton in the Eastern Marmara sea
- Tez No: 591874
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK İŞİNİBİLİR OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve İçsu Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
2016 yılının Şubat, Mayıs, Temmuz ve Aralık aylarında mevsimsel olarak üsta tabakada 30, alt tabakada 14 istasyonda gerçekleştirilen bu çalışmada, Doğu Marmara Denizindeki zooplanktonun tür kompozisyonunun bolluğu ve dağılımı zamansal ve mekânsal olarak değerlendirilmiştir. Dağılıma etki eden çevresel parametreler incelenmiştir. Mevsimsel olarak gerçekleştirilen bu çalışmada zooplankton örnekleri vertikal olarak çekilmiştir. Gerçekleştirdiğimiz çalışmada üst tabakada zooplanktonun en yüksek bolluk değeri Aralık ayında MD6 istasyonunda 2822 birey/m3 en düşük bolluk değeri Aralık ayında İZ2 istasyonunda 299 birey/m3 olarak ölçülmüştür. Mevsimsel örneklemelerde üst tabakada Copepoda, Cladocera, Chaetognatha, Appendicularia, Meroplankton ve diğer gruplar (jelatinimsi organizmalar) dâhil toplam 36 tür/grup tespit edilmiştir. Zooplankton türlerinin dağılımı mevsimlere göre farklılık göstermiştir. Yaz mevsiminde Penilia avirostris, Acartia clausi, Oithona nana ve Polchaeta larvası, kış mevsiminde Acartia clausi, Calanus euxinus, Paracalanus parvus ve Oithona nana bollukları en yüksek olan türlerdir. İstilacı yabancı tür olan Oithona davisae'nin Marmara Denizindeki yayılımını arttırdığı görülmüştür. Alt tabakada toplam zooplankton bolluğu en yüksek Temmuz ayında MD8 istasyonunda (2282,54 birey/m3), en düşük Mayıs ayında MD7 (9,45 birey/m3) kaydedilmiştir. Alt tabakada toplam 43 tür/grup tespit edilmiştir. Alt tabakada üst tabakada rastlanmayan 5 adet tür bulunmuştur ( Aetideus spp., Clausocalanus spp., Oncaea minuta, Goniopsyllus rostratus, Ctenocalanus vanus, Euchaeta marina ve Siphonophora türleri) . Doğu Marmara Denizi'nin ötrofik bir yapıda olduğu, zooplankton bolluk ve dağılımının mevsimsel olarak değiştiği ve bunların değişiminde fiziksel parametrelerin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted in February, May, July and December of 2016 at 30 stations in the upper layer and 14 stations in the lower layer, the abundance and distribution of the species composition of zooplankton in the East Marmara Sea was evaluated temporally and spatially. Environmental parameters affecting distribution are examined. In this study which make seasonally, zooplankton samples were taken vertically. During in our study, the highest abundance value of zooplankton was 2822 ind/m3 at MD6 station in December and the lowest abundance value was measured as 299 ind/m3 at İZ2 station in December. In seasonal samples, a total of 36 species / groups were identified in the upper layer including Copepoda, Cladocera, Chaetognatha, Appendicularia, Meroplankton and other groups (gelatinous organisms). The most significant species were Penilia avirostris, Acartia clausi, Oithona nana and Polchaeta larvae during summer months according to their abundance, while Acartia clausi, Calanus euxinus, Paracalanus parvus and O. nana were the most abundant in the winter months. Oithona davisae which an invasive alien species, continued to exist in the Marmara Sea. The highest zooplankton abundance was recorded in the MD8 station (2282 ind/m3) in July and the lowest in May in the MD7 station (9 ind/m3). A total of 43 species / groups were identified in the lower layer. 5 species were found in lower layer which not found in upper layer ( Aetideus spp., Clausocalanus spp., Oncaea minuta, Goniopsyllus rostratus, Ctenocalanus vanus, Euchaeta marina and Siphonophora species ).It is observed that the eastern Marmara Sea has an eutrophic structure, zooplankton abundance and distribution changes seasonally and physical parameters are important for this changes.