Küresel finansal krizlerin medya sektörüne etkileri
Effects of global financial crises on media sector
  1. Tez No: 591951
  2. Yazar: MEHMET İHSAN AR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN UĞUR DAİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme kavramı, İletişim teknolojilerinin gelişmesi ve yaygın kullanılmasıyla toplumlar arasında ekonomik, sosyal, siyasi ilişkilerin artması; ulusal sınırların ortadan kalkarak ortak değerlerin oluşması olarak tanımlanmaktadır. Kriz kavramı ise son zamanlarda günlük hayatımızın içine giren çokça karşılaştığımız bir kavramdır. Küreselleşme süreciyle ismini daha çok duymaya başladığımız ekonomik krizler son zamanlarda gidererek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı özellikle küreselleşme sonucu yaşanan ekonomik kriz süreçlerinde basın işletmelerinin aldığı finansal kararları ve bu alınan kararlar doğrultusunda bu işletmeler üzerinde ortaya çıkan yeni yapılanma ve finansal açılımları ortaya koymaktır. Değişen ekonomik süreç ve sermaye yapısıyla medyanın bu yeni finansal pozisyonlar içinde ne şekilde konumlandığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization can be defined as the increase of the economic, social and political relations among different communities with the development and widespread usage of communication technologies; and as the disappearance of national borders and formation of the common values. Nowadays, crisis is a concept which we meet and use often in our daily life. The term“Economical Crisis”began to spread gradually, especially with the effect of globalization. The main purpose of this study is to find out the financial decisions made by the media corporations during economic crises, and to reveal the effects of these decisions on the restructuring and financial expansion of the media corporations. It is also aimed to point out how media ,with their changing economic processes and capital structures,are situated in these new financial positions.