Halk hikayelerinin ve halk şairlerinin karikatürlere yansıması
The reflection of folk tales and folk poets on cartoons
- Tez No: 591986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAL DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Halk kültürü, teknolojinin hızla gelişmesi ve yayılması ile birlikte medyanın çeşitli kollarında da kullanılır hale gelmiştir. Halk kültürü ürünlerinden olan halk hikayeleri ve aşıklık geleneği de tüketimin bu boyutunda karşımıza çıkar. Bu çalışmada karikatür medyasında etkilenilen halk hikayeleri ve halk şairlerinin karikatürlere nasıl yansıdığı incelenmiştir. Karikatür, sanatın“anlama, anlamlandırma ve anlatma”çabalarının en yalın ve en sert biçimde görüldüğü alanıdır. Bir fikri eğmeden bükmeden anlatan karikatür, bireylerin düşünce dünyalarında sarsıntılara sebep olur. Bu tahribattan sonra birey kendini ve toplumunu sorgular. Sorgulatabilmek inkâr edilemez bir güçtür ve bu güç, öznesinin“tehlikeli”addedilmesi için yeterlidir. Kitlelere hitap ederken geleneksel ürünlerden faydalanan karikatürlerin bu ürünlere hangi yöntemlerle göndermeler yaptığı çalışmamızda incelenmiştir. Çalışmamızda; güncel mizah dergileri, dergilerin yıllıkları ve internet siteleri taranmış, çalışmamıza örnek teşkil edecek zenginlikte ve nitelikte 65 karikatüre yer verilmiştir. Örneklem olarak seçilen karikatürler içerdikleri halk kültürü unsurlarına göre gruplandırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu karikatürler üzerinde medyalararasılık ve metinlerarasılık yöntemleriyle incelemeler yapılmış ve halk kültürü unsurlarının karikatürlerdeki işlevi bu yöntemlerin teknikleriyle açıklanmıştır. Halk kültürü unsurlarının yer aldığı bu karikatürler kolektif bilincin ortak halk kültürü kodlarını kullanarak okurun zihninde kalıcılığını artırmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development and spread of technology, folk culture is also used in various branches of the media. Folk stories and poetic tradition, which are among the products of folk culture, appear in this dimension of consumption. İn this study, folk stories and folk poets influenced by the cartoon media were studied. Caricature is the area where the 'understanding, meaning and expression'efforts of art see in the most plain and harsh form. The cartoon, which describes an idea directly, causes tremors in the minds of individuals. After this destruction, people questions himself and society. Questioning is an undeniable force. This power is enough to name the subject 'dangerous'. While addressing the masses, our study was examined by means of which caricatures that use traditional products refer to these products. In our study, current kumor magazines, annual newspapers and websites were scanned and 65 cartoons were included. The selected cartoons were grouped and evaluated according to the elements of folk culture. On these cartoons, investigations have been made with the methods of intertextuality and intertextuality, and the function of the elements of folk culture in cartoons is explained by the techniques of these methods. These cartoons, which include the elements of folk culture, aim to increase the permanence of the collective consciousness in the minds of the readers by using the common folk culture codes.