İfade hürriyetinin yeni kullanım alanları: Yeni medya ve sosyal medya
New ways of using the freedom of expression: New media and social media
- Tez No: 591985
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde, sosyal medya, ifade hürriyeti konusunda kendine önemli bir yer edinmiştir. Bu konu üzerine yapılan önceki çalışmaların, yalnızca, sosyal medya ve ifade hürriyeti bağlamında ele alınıp, burada gerçekleşen kişilik hakkı ihlâlleri konusunda yetersiz kalması ve bunlara çözüm önerisi getirmemesi, Tezin bu konuda çalışılmasının temel sebebidir. Tez, iletişim ve kitle iletişimi, ana konu olan ifade hürriyeti, yeni ve sosyal medya ve kişilik hakkı konularını kapsamaktadır. Sosyal sorumluluk kuramı üzerine inşa edilen Tezde, gözlem, veri toplama ve veri analizi yöntemleriyle elde edilen bilgilerin, örnek haberlerle birlikte değerlendirilerek, teorik kısım ile uygulama kısmının bütünleşmesi sağlanmıştır. Çalışma sonunda birtakım tespit ve bulgular elde edilmiştir. Bu tespit ve bulgulara göre, sosyal medya platformu, kişilerin kendilerini daha özgür şekilde ifade edebilmeleri için diğer kitle iletişim araçlarına göre daha ön plana bulunmakla birlikte, aynı zamanda ifade hürriyetinin sınırlarının sık şekilde aşılmasıyla, kişilik hakkı ihlâlinin de en fazla yaşandığı alan olduğu sonucuna varılmıştır. Bu hususla ilgili, Türk mevzuatında eksiklikler ve uygulamada yetersizlikler ve gecikmeler olduğu kanaatine varılarak birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media has a significant place in freedom of expression. The previous studies on this subject are dealt with only in the context of social media and freedom of expression, and are insufficient in terms of contravention of personality rights and do not provide a solution to them. These factors are the basic reason for this thesis. The thesis is dealing with communication and mass communication, freedom of expression, new and social media and personality rights. The thesis focuses on social responsibility theory. The information in the thesis was obtained through observation, data collection and data analysis methods. The information was evaluated with the sample news and the integration of the theoretical part and the application part. At the end of the thesis, some determinations and evidence were obtained. According to these determinations and evidence; individuals can express more freely themselves through social media. Therefore mentioned platform is more prominent than other mass media. Also, this platform has been concluded that freedom of expression is the most frequent contravention of personality rights. There are deficiencies, inadequacies in praxis and delays in Turkish regulations. So some suggestions are presented.