Jane Austen's Pride and Prejudice a novel in between romance and realism
Jane Austen'ın Aşk ve Gururu: Romans ve realizm arasında bir roman
  1. Tez No: 591987
  2. Yazar: GÜLCE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AHMET SÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezin amacı, Jane Austen'ın Aşk ve Gurur (1813) romanının, genellikle birbirlerinden oldukça farklı olduğu düşünülen iki türe - 'duygusal romans' ve 'içsel/ ailevi gerçeklik' –benzerliklerinden yola çıkan yakın bir analizini sunmaktır. Özellikle Northrop Frye ve Ian Watt olmak üzere çeşitli eleştirmenlerin teorilerini kullanarak, Austen'ın Aşk ve Gurur eserinin arada kalmış bir roman olduğunu tartışmaktayım. Aşk ve Gurur'un eleştiri incelenmesinde göz önünde bulundurulacak ana terimler, karakterleştirme, anlatım ve zaman/mekân kullanımıdır. Jane Austen'ın başyapıtı hakkındaki“arada kalmış”statüsüne dair bir sonuca varmadan önce hem duygusal romansa has olan 'kahramanın yükselişi, arayışı ve de mutlu sona erme fikrine' hem de iç/ailevi gerçekliğine 'gerçeğe yakınlık ve ironiye' özgü unsurlar tartışılacaktır. Romanın başkahramanı Elizabeth Bennet'ın karakterleştirmesine odaklanarak, onun“arayış”benzeri hikâyesi, birkaç mühim engeli aşması yolunda varoluşsal ve finansal ihtiyaçları, bilinçli olarak geciktirdiği ama en uygun şekilde gerçekleşen mutlu sonu, gerçekçi bir şekilde resmedilmiş sosyal çevresi ve son olarak da roman boyunca takındığı alaycı tutumunun genel hatlarını tartışacağım. Nitekim zaman zaman kusurlu ama sonuç olarak idealize edilmiş bir kahraman yaratarak ve bu kahramanın kendini keşfettiği içsel ve sosyal etkileşimler sunarak, Austen hem duygusal romansın hem de içsel/ailevi gerçekliğin unsurlarından yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to present a close analysis of Jane Austen's Pride and Prejudice (1813) based on its affinities with two genres often thought to be rather different than each other, namely sentimental romance and domestic realism. Using the theories of several critics, especially of Northrop Frye and Ian Watt, I argue that Austen's Pride and Prejudice is a novel in-between. The main terms that will be considered in the critical examination of Pride and Prejudice are characterization, narration and use of settings. Several elements specific to both sentimental romance (the rise of heroine, her quest and the idea of happy ending) and domestic realism (verisimilitude and irony) will be discussed before reaching the conclusion regarding the“in-between”status of Jane Austen's masterpiece. Focusing on the characterization of the novel's protagonist, Elizabeth Bennet, I will discuss the generic affiliations of her quest-like story, her existential and financial need to overcome several momentous obstacles, her consciously delayed but ideally fulfilled happy ending, her realistically-rendered social surroundings, and finally her ironic attitude throughout the novel. In creating an occasionally flawed but ultimately idealized heroine and presenting the domestic and social interactions in which this heroine discovers herself, Austen indeed employs elements of both sentimental romance and domestic realism.