Entübe yoğun bakım hastalarında pozisyon verme ve aspirasyon sırasındaki ağrı düzeylerinin iki farklı ağrı ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of pain levels during positioning and aspiration by two different pain scale in intensive care patients
- Tez No: 591991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Entübe yoğun bakım hastalarında pozisyon verme ile aspirasyon sırasındaki ağrı düzeylerinin“Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği (YBAGÖ)”ve“Davranışsal Ağrı Ölçeği (DAÖ)”ile değerlendirmek ve hangisinin en yüksek geçerlik ve güvenirliğe sahip olduğunu belirlemektir. Yöntem: Prospektif gözlemsel bir kohort çalışması olan bu araştırmada basit rastgale örneklem yöntemiyle belirlenen 112 entübe hastanın demografik ve klinik özelliklerine ilişkin veriler“Veri Toplama Formu”na kaydedilirken, pozisyon verme ve aspirasyondan 1 dakika önce, sırası ve 20 dakika sonra toplamda 672 kere ağrı düzeyleri eş zamanlı olarak“DAÖ”ve“YBAGÖ”ile değerlendirildi ve“Hasta İzlem Formu”na kaydedildi. Ölçeklerin iç tutarlığı Cronbach alpha katsayısı, ayırd edici geçerlikleri Wilcoxon signed rank test ve Pearson korelasyon analizi, duyarlılıkları effect size testi ile değerlendirildi. Bulgular: DAÖ ve YBAGÖ puan ortalamaları aspirasyon sırasında 2 puanlık, pozisyon sırasında 1 puanlık anlamlı bir artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to assess the pain levels of intubated intensive care patients with positioning and aspiration during positioning and aspiration operations with the help of“Critical Care Pain Observation Tool”and Behavioral Pain Assessment Scales“ and to determine which one has the highest validity and reliability. Method: In this prospective observational study, while data related to demographic and clinical features of the 112 intubated patients determined through simple randomized sampling method were recorded in ”Data Collection Form" their pain levels were assessed with the help of Critical Care Pain Observation Tool and Behavioral Pain Assessment Scales 1 minute before data collection form, positioning and aspiration operations, during the operation and 20 minutes after the operation in total of 672 times and recorded into Patient Follow-Up Form. Internal consistency of the scales, Cronbach Alpha Coefficient, discriminant validities were assessed through Wilcoxon Signed Rank Test and Pearson Correlation Analysis, their sensitivities were evaluated through Effect Size Test. Findings: The mean scores of Behavioral Pain Assessment Scales and Critical Care Pain Observation Tool showed a significant increase of 2 points during the aspiration and showed 1 point during the positioning proces.