Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair eseri metin-muhteva (1. cilt 94-184 numaralı varaklar)
Aşkî Mustafa Efendi's work on history of Medina content (Volume 1, leaflets 94-184)
- Tez No: 591990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAMİL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada, Aşkî Mustafa Efendi'nin Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Ahbâri Beledi Hayri'l-Beriyye isimli Medîne tarihine dair üç ciltlik eserinin birinci cildinin 94-184 numaralı varaklarının transkripsiyonu yapılmış ve söz konusu bölümün muhtevası tahlil edilmiştir. Çalışma, giriş hariç toplam iki bölümden müteşekkildir. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Medîne tarihine dair eserin müellifi Semhûdî ve mütercimi Aşkî hakkında bilgi verilmiş, müstensihin imla hususiyetlerine değinilerek, 94-184 numaralı varakların muhtevası, metinde işlenen konular, eserde bulunan şahıs, mekân, kitap, kabile isimleri ve ayetler bağlamında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise metnin kuruluşunda izlenen yöntem belirtilerek, 94-184 numaralı varakların transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaflets 94 and 184 of the first volume the three volumes, which belongs to Aşkî Mustafa Efendi's work“Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Ahbâri Beledi Hayri'l-Beriyye”about Medina history, were transcribed. The subject section was analyzed in terms of the content. The study consists of two chapters, excluding the entrance. In the introduction part, information about the importance, purpose, and scope of the study is given. In the first chapter, information is given about the lives and works of the author Semhudi and the translator Aşki, and the spelling characteristics of the translator. The content of the leaflets numbered 94-184 are evaluated in terms of the subjects covered in the text, the person, place, book, tribe names, and verses. In the second part, the method followed in the following of the text is given and the transcribed text of the leaflets 94-184 is given.