Uluslararası fuar etkinliği ve zihinsel mesafe ilişkisi: Türkiye'deki fuarlara gelen Çinli firma temsilcileri üzerine bir araştırma
The relationship between international exhibition activities and psychic distance: A study on Chinese company representatives who come to exhibitions in Turkey
  1. Tez No: 591999
  2. Yazar: BETÜL KÜBRA SUNGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUĞ SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı uluslararası fuar etkinlikleri ile ülkelere karşı algılanan zihinsel mesafe arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Uluslararası fuarlar, müşteri ve tedarikçileri aynı yerde ve zaman diliminde bir araya toplayarak ticari fırsatlar sağladıklarından dolayı uluslararası ticaret için oldukça önemli etkinlikler olarak kabul edilmektedirler. Diğer yandan zihinsel mesafe kavramı da toplumlar arasındaki farklılıklardan dolayı uluslararası ticarette ortaya çıkan engelleri ve zorlukları bir bütün olarak açıklamak açısından önemli bir olgudur. Literatür incelendiğinde uluslararası fuarları ve zihinsel mesafe kavramını ele alan birçok çalışmaya rastlanabilmektedir fakat bu iki kavram arasındaki ilişki hakkında yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada uluslararası fuarlar ile zihinsel mesafe arasındaki ilişkiyi sorgulamak amacıyla bir araştırma yürütülmüştür. Fuarlara katılmak için Türkiye'ye gelen yabancılardan anket yöntemiyle veri toplanmıştır. İstanbul'da altı uluslararası fuar ziyaret edilerek 100 Çinli firma temsilcisinden toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre fuar etkinlikleri ile zihinsel mesafe arasında negatif yönlü bir ilişkinin bulunduğu hipotezi desteklenmemiştir. Saptanan anlamlı bir sonuç ise; Çinli firma temsilcilerinin Türkiye'yi fuar dışında ziyaret etme sayıları arttıkça zihinsel mesafenin azaldığıdır. Bu çalışma uluslararası fuarların bireylerin ülkelere karşı algıladıkları zihinsel mesafeyi azaltıp azaltmadığını irdeleyerek, bu etkinliğin uluslararası ticarete faydalarının sorgulanması kapsamında literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the relationship between international exhibitions and psychic distance that is perceived by people against countries. International exhibitions are generally accepted as an essential activity for international trade because they provide commercial opportunities by gathering buyers and sellers at the same place at the same time. On the other hand, psychic distance concept is a relevant phenomenon to explain the obstacles and difficulties, which occur in international trade due to differences between countries. The literature consists many studies that discuss international exhibitions or psychic distance topics however research that investigates the link between those are limited. In this study a quantitative research was undertaken to examine the relationship between international exhibitions and psychic distance. Data was collected through a survey from foreign visitors who had come to Turkey for industrial fairs. Six international exhibitions in Istanbul were visited and final dataset which was composed of observations from 100 Chinese company representatives. According to findings, the hypothesis that states a negative relationship between international exhibition attendance and psychic distance was not supported. On the other hand it is found that the psychic distance was decreasing as the number of Chinese representatives' sole customer visits in Turkey increases. This study is expected to contribute to international business literature by challenging the benefits of costly international exhibition activities and underline the importance of typical customer relationships in international trade.