Özel sektörde iş sağlığı ve güvenliği maliyetlerinden kısa vadede kaçınmanın uzun vadede doğurduğu etkiler üzerine bir inceleme
A review for long-term effects of avoiding short-term job safety and health costs in private sector
  1. Tez No: 592000
  2. Yazar: HATİCE AKSOY YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz iş sağlığı ve güvenliği kültürüne bakış açısı hala istenilen bilince erişememiş ve buna bağlı iş kazaları, can kayıpları ve maddi yükler gerekli önlemlerle hafifletilmeye çalışılsa da arzulanan düzeye henüz ulaşılamamıştır. Bu çalışma ülkemizdeki yükümlülükler ve sorumluluklar dikkate alınarak göz ardı edilen bu kültürün bize ne gibi kayıplar getirdiğini maddi olarak açıklamak amaçlı ele alınmıştır. Bu süreçte değerlendirme yapılırken, işletmelerin kısa vadede nasıl yükümlülükleri olduğu, nelere katlanması ve önlem alması gerektiği, bunlarla beraber bir iş kazasının yasal sonuçları ve bunların yükümlülüklerinin yerine getirilmediği takdirde karşılaşılabilecek sonuçlar ve sonuçların ekonomik açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmelerin maddi tutarları, yaşanmış bir iş kazasından yola çıkılarak hesaplanmış, sonuçları analiz edilmiş ve kıyaslamalar yapılmıştır. İşletmelerin kısa vadede ki yükümlülüklerini daha ekonomik çözümlerle tamamladığında olağanüstü maddi sonuçlarla karşılaşmayacağı sonucuna varılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the efforts to mitigate accidents, casualties and material burdens, today's perspective on occupational health and safety culture has not yet reached the desired levels. Taking the obligations and the responsibilities in our country into account, this study focuses on the financial losses caused by ignoring such culture. In this process, how the companies have obligations in the short term and what they have to undergo or take precautions while talking about the legal consequences of an occupational accident and the results that can be encountered if the obligations are not fulfilled are evaluated. The material amounts of these assessments were calculated based on an occupational accident, the results were analyzed and comparisons were made. It is concluded that when the enterprises fulfill their short term obligations with more economical solutions, they will not encounter extraordinary financial results.