Sağlık yöneticilerinin liderlik davranışlarının çalışan verimliliğine etkileri üzerine bir araştırma
A survey on the effects of health administrator's leadership behaviours on the productivity of health personnel
  1. Tez No: 592011
  2. Yazar: ŞERİFE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu sağlık sektöründeki yöneticilerin liderlik davranışlarının, sağlık kurumlarında çalışan personelin iş verimliliği üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda çalışanların, yöneticilerinin liderlik tutumlarına dair algıları ile işyerindeki motivasyon ve performansları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2014 yılı Bolu ili kamu sağlık kuruluşlarında görevli 4564 personel oluşturmaktadır. 403 sağlık çalışanına yüz yüze uygulanan anket ile yeterli örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Demografik özellikleri, çalışanların kendi idarecilerinin liderlik tutumlarına ilişkin algılarını ve öz verimlilik algılarını değerlendirmeye yönelik üç bölümden oluşan ankette katılım düzeylerini belirlemek için 5'li Likert tipi ölçekleme kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri; frekans (f), aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimleyici istatistikler ile incelenmiştir. Katılımcıların hem idarecilerinin liderlik davranışlarına yönelik algıları hem de kendi iş verimliliği algıları için faktör analizi yapılmıştır. Veriler, Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiş olup tablolara aktarılarak yorumlanmıştır. Bu tez çalışmasında; sağlık yöneticilerinin liderlik davranışlarının çalışan verimliliğini etkilediği görülmüştür. Çalışanların; idarecilerinin personel odaklı liderlik tutumu hakkındaki algıları ile kendi performans algıları arasında pozitif korelasyon bulunurken, idarecilerinin yönetici odaklı liderlik davranışı algıları ile kendi performans algıları arasında negatif korelasyon tespit edilmiştir. Sağlık yöneticilerinin olumlu liderlik tutumunun bir sonucu olarak çalışanların motivasyon ve verimliliğinin artacağı dolayısı ile sağlık kurumlarının da hizmet kalitesinin artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of leadership attitude of the administrators in all the public health services on labor force efficiency of health personnel. In this context, the correlation between the perception of the employees about their administrators' leadership attitude and their motivation and performance in the workplace was investigated. The target population of the study is consisting of 4564 personnel who were working in public health institutions of Bolu in 2014. The adequate sample size is reached by a face-to-face questionnaire applied to 403 health personnel. 5-point Likert scale was used to determine the participation levels in that three-part questionnaire, which applied to assess demographic characteristics, the perception of the employees about their administrators' leadership attitude, and sense of self-efficiency. Socio-demographic characteristics of health personnel were analyzed by using descriptive statistics such as frequency (f), arithmetic mean, and standard deviation. Factor analysis was conducted to determine the perception of participants both of regarding their administrators' leadership attitude and efficiency of the personnel. Data were evaluated with the Kruskal-Wallis Test and Mann-Whitney U Test and interpreted by tables. In this thesis, it was observed that leadership attitude of health administrators affect personnel productivity. While there was a positive correlation was found between the sensation of the personnel about their self-performance and the perception about their administrators' employee-oriented leadership attitude, the negative correlation was found between an admin-oriented leadership attitude of their managers' with a self-performance feeling of employees. It was concluded that the motivation and productivity of personnel will increase and the service quality of health institutions will improve, as a consequence of the positive leadership attitude of health administrators.