Halil Nimetullah'ın 'İnkılabın Felsefesi ' adlı eserinin transkripti ve incelemesi
Transcript and analysis Of Halil Nimetullah's Philosophy Of Revolution
  1. Tez No: 592016
  2. Yazar: SERAP KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Halil Nimetullah Öztürk, Osmanlının çöküş döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminde Darülfünunda müderrislik yapmış eğitimci ve aydın bir kişiliktir. Öztürk'ün, Türk inkılabını ele aldığı“İnkılabın Felsefesi”adlı bir eseri vardır. Eserde, müellifin Cumhuriyet döneminde yapılan inkılapları topluma tanıtmak ve Türk inkılabının özünü ve gerekliliğini yansıtmak için harcadığı çaba görülmektedir. Bu eser, harf inkılabından önce yayımlanmış, sonraki zamanlarda tekrar yayımlanmamıştır. Bu yüksek lisans çalışmasının amacı, İnkılabın Felsefesi'ni tarih çalışmalarına kazandırmaktır. Çalışmanın Giriş Bölümü'nde Cumhuriyet Dönemi ve inkılaplara değinilmiş, Birinci Bölüm'de, Öztürk'ün hayatı, memuriyeti, görüşleri ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm'de kitap hakkında bilgi verildikten sonra kitabın Latin harflerine çevirisine yer verilmiştir. Üçüncü Bölüm'de eserin ayrıntılı içerik incelemesine yer verilmiştir. Çalışma, genel bir değerlendirmenin yapıldığı Sonuç bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Nimetullah Halil Öztürk, working as a lecturer at Darulfunun(Ottoman Universtiy) during the collapsing period of the Ottoman Empire and at the beginning of the foundation of Turkish Republic, is an educator and intellectual personality. Öztürk has a work named“İnkılabın Felsefesi- the Philosophy of the Revolution”in which he investigates the gist of the Turkish Revolution. In the work, the author's effort to introduce the renovations made during the Republic and the core and necessity of Turkish Revolution is quite clear. The work was published before alphabet reform and don't republished after it. The purpose of this study is to bring the Philosphy of the Revolution to history studies. In the introduction part of the study, Republic Period and reforms, in the First Part, Öztürk's life, occupation, opinions and works are expressed. In the Second Part, information about the book and its translation to Latin alphabet is given. In the Third Part, the detailed investigation on the content of the book is given. The study ends with the Result which includes a general evalution.