Adana ili Yenibaraj Sağlık Ocağı bölgesinde gebelerde anemi prevalansı çalışması
  1. Tez No: 59202
  2. Yazar: OYA ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde© sık rastlanan önemli bir ana sağlığı ve halk sorunu olan, gebelerdeki antmi, Adana il Merkez Yenibaraj Sağlık Ocağı bölgesinde oturan gebelerde, anemi prevalansı, nedenlerini, predispozan faktörleri, yakınmaları ve bulgularını saptayarak, anemik olanları tedavi etmek, hastanede doğum yapması gerekenlere yol göstermek ve gebelerde ki anemiler konusunda, ebelere fertil yaştaki kadınlara ve hatta tüm popüiasyona eğitim yapmak amacıyla araştırma planlandı. Adana İli Merkezi, Yenibaraj Sağlık Ocağı bölgesinde gebelerde anemi prevalansı çalışması için 200 gebe araştırmaya alındı, değişik nedenlerle, 40 gebe (%20.0) araştırmaya katılmadı. Araştırmada gebelerde Htc ve sarili ile Hb'ne bakıldı. 80 gebe kadında da Ferritin çalışıldı. 10 ng/ml altında olan değerleri, anemi kabul edildi. Araştırmada kadınların sosyodemografik, doğurganlık durumlarına ilişkin özellikler, aile planlaması yöntemlerini kullanma, beslenme durumu, yakınmaları ve fizik muayeneleri inceledi. Araştırılan gebe kadınların yaş grupları ortalaması 25.80*4.99 idi. Gebelerde okur-yazar olmayanlar %8.1 idi. Gebelerde ilk evlenme yaşı ortalaması 20.2±3.4 idi. Riskli yaşta olan evlenmeler %41.9 oldukça fazla idi. Genç gebelerde erken evlenme hızı, yaşlı gebelere göre çok önemli şekilde fazla idi (19 yaş ve altında %100). Erken evlenmeler, okur-yazar olmayan gebelerde (%69.2), okur-yazar olan gebelerden (%39.5) daha fazla idi. Okur- yazar olmayan gebelerin canlı doğum hızı (%53.8) okur-yazar olanlardan fazla idi. Gebelerde anemi hızı Hb'ne göre %51.9, Htc'ne göre %30.0 ferritine göre %52.5 olarak bulundu. Gebelerde; düşük sayısı, gebelik sayısı, canlı doğum ve düşük sayısı arttıkça anemi hızının arttığı saptandı. Araştırmamızda anemi tespit edilenler tedaviye alındı. xr
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gestational anemia is an important maternal and public health problem frequently seen in developed and developing countries. This study was planned to determine tie prevalence of anemia, its causes, predisposing factors, complaints and findings of pregnant women living at Adana Province Yenlbaraj Primary Health Center (APYBPHC) Region, In order to treat anemic women, to guide those necessitating labor at a hospital, to educate midwlves and fertile age group women and if possible the whole population about gestational anemia. 200 pregnant women at APYBPHC region were included in this study for the determination of gestational anemia. 40 (20.0 %) women did not participate in this study for different reasons. Haematoehtis and Haemoglobin levels by Sahll's haemoglobinometer method were studied. Levels of ferriilne lower than 10 ng/ml when measured with EAR-240 apparatus were accepted as“anemia”. Sod o demographic characteristics, fertility status, family planning applications and nutritional status of women were evaluated in addition to their complaints and physical findings. The mean age of women Included in the study was 25.8Q±4.99. The percentage of Illiterates was 8.1 %. The mean age for the first marriage was 20.2±3.4. Marriages risky for the young age (younger than 19 years) occupied a proportion of 41.9 %. Early marriage rate among younger pregnant» was considerably high in relation to older pregnant» (100 % among 19 years old and younger). The percentages of early marriages were higher at Illiterate pregnant women group (69.2 %) In relation to older literates. (39.5 %). Live birth rate among illiterates (53.8 %) was higher than that among literates. The percentages of gestational anemia were 51.9 %, 30.0 % and 52.5 % according to haemoglobin, haematocrltis and ferrltine levels, respectively. The anemia rate was directly proportional to the rate of stillbirths, to the order of pregnancies and to the live birth rates. Cases diagnosed for anemia underwent appropriate therapy. XIII