Koruma ve kullanım kriterleri açısından Karatepe Aslantaş Milli Parkı'nın irdelenmesi
- Tez No: 38803
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
98 6. ÖZET Dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğal ve kültürel kaynakların aşırı kullanımlar sonucu hızla yok olduğu görülmektedir. Bu kaynakların yüzyıllar boyunca yoğun bir şekilde kullanılması, ekolojik dengenin bozulmasına, doğal ve estetik değerlerin yitirilmesine neden olmuştur. Bozulan ekolojik dengenin yeniden kurulabilmesi ve sahip olunan doğal varlıkları gelecek kuşaklara iletilebilmesi için uygun arazi kullanma kararlarının alınması“Milli Park”kavramı ile gerçekleştirilebilinir. Karatepe-Aslantış Milli Parkı Adana il sınırları içerisinde bulunan, 29.05.1959 yılında ilan edilmiş, 7715 hektar büyüklüğünde ikinci milli parkımızdır. Milli Park Adana'dan 130 km, Kadirli'den 21 km, Osmaniye'den ise 30 km uzakta bulunmaktadır. Sınırlarının büyük bir kısmını Ceyhan nehri ve Aslantaş Baraj Gölü gibi doğal sınırlayıcılar oluşturmaktadır. Araştırma alanı Adana ili sınırları içerisinde 37° 12' 57“ ile 37° 18' 49”kuzey enlem ve 36° 10“ 00”ile 36° 19' 10“ doğu boylam koordinatları arasında yer almaktadır. Karatepe-Aslantaş Milli Parkı sahip olduğu doğal ve estetik değerler açısından olduğu kadar arkeolojik ve rekreasyonel açıdan da önemli bir örnek oluşturduğu için milli park olarak ayrılmıştır. Bu araştırma, Karatepe-Aslantaş Milli Parkı'nın koruma ve kullanım kriterlerinin saptanması için yapılmıştır. Bu saptamalar sonucunda ne gibi tedbirler alınması gerektiği de araştırma konusudur. Araştırmanın ilk aşamasında literatür ve arazi çalışmaları sonucunda alanın doğal ve kültürel özellikleri belirlenmiş, milli parkın yasal ve yönetsel nedenlerden meydana gelen sorunlarıyla, mevcut kullanımlardan meydana gelen sorunlar tespit edilmiştir. Alanın doğal bitki örtüsü, arkeolojik değeri, estetik ve rekreasyona imkan veren özellikleri bölgenin yenilenemeyecek kaynak değerlerini oluşturmaktadır. Bu değerler, antropojen etkilerle yok99 olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır, özellikle alanın doğal bitki örtüsünün ve estetik değerlerinin mutlak korunması için çeşitli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bunun için de araştırmanın ikinci aşamasında bazı yörelerin ”Koruma Bölgesi“ olarak ayrılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle milli parkta, ”Mutlak Koruma Bölgesi“, ”Tampon Bölge“ ve ”Gelişme Bölgesi" şeklinde bir bölgeleme önerisi getirilmiştir. Ayrıca milli parkın sadece bir piknik alanı olarak değil, doğal, bilimsel ve estetik özelliklerini ön plana çıkaracak mevcut kullanımlar, koruma alanları, yeni kullanım alanları belirlenmiş, yasal ve yönetsel açıdan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
100 7. SUMMARY Due to over use, both natural and cultural values all over the world and same valid for Turkey have been disappearing rapidly. Over use of these resources throughout the centuries resulted in serious destructions which caused ecological imbalance and loss of natural and esthetic values. Rebalancing the ecology and preserving natural values for the benefit of future generations can be passible with the corretct use decisions and the most important tool to provide this is the concept of“National Park”. Karatepe-Aslantaş is the second national park of Turkey which is 7715 hectare largeness and proclaimed in 29.05.1959. Natural Park is located at a distance of 130 km from Adana, 21 km from Kadirli 30 km from Osmaniye. Most of the borders of the park are natural sucli as Ceyhan River and Aslantaş Dam Lagoon. The area lays between 37° 12' 57“ and 37° 18' 49”Northern Latitudes and 36° 10' 00“ and 36° 19' 10”Eastren Longitudes in Çukurova Region in Adana. Karatepe-Aslantaş National Park is a very important example both as natural, esthetic and archeloogical, recreational values which has been reserved as national park. In the first step it was tried to find out the natural and cultural values of National Park by searching the literature and survey works and the problems had been caused by legal administrative and use of the area. Both fauna, flora, archeological and esthetic values and recreational posibilities create extraordinary resources of the region. On the other hand, these values of Karatepe-Aslantaş National Park seriously threatened by the antropjen impressions. In the second step, these necessitaded reserving certain areas as“Protection Zones”in order to take some measures to preserve typical flora and fauna species together with esthetic and archeological values in the National Park. For this reason it is proposed to consider the National Park area as three zones, namely“Absolute Protection Zone (I. Zone)”,“Buffer Zone (II. Zone)”and“Development Zone (III. Zone)”.101 On the other hand, legal and administrative proposals have been made in addition to physical planning measures, regarding existing uses preservation areas and second development zone in order to emphasize natural, esthetic and scientific features of Karatepe-Âslantaş National Park by limiting the use of it just as picnic area.