Security in and around Afghanistan since the NATO withdrawal in 2014
NATO'nun 2014'te çekilmesi sonrasında Afganistan ve çevresinde güvenlik
- Tez No: 592071
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, NATO güçlerinin, 2014 sonunda Afganistan'dan çekilmesinin Afganistan ve Afganistan'ın yakın çevresindeki güvenlik durumu üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Bu tezin argümanı NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilmesi sonrasında genel güvenlik durumunda kayda değer bir bozulma yaşandığı ve söz konusu durumun Afganistan'ın komşuları için de bir güvenlik sorunu haline geldiğidir. Afganistan'ın, komşularının kurbanı olduğunu iddia eden bazı akademisyenlerin görüşlerinin aksine bu tez, komşu bölgelerin güvenlik dinamikleri açısından çevresel bir ülke olan Afganistan'ın güvenliğinin, bölgesel meselelerin komşu bölgelerin lehine güvenlik öncelleştirmeleriyle yaratılan boşluğunun incelenmesiyle daha iyi anlaşılabileceğini savunmaktadır. Bu argüman, Afganistan'ın güvenliğine yönelik bölgesel olmayan büyük güç müdahalesinin uzun zamandan beri Afganistan'daki bu güvenlik boşluğunu doldurma ihtiyacından kaynaklandığını iddia etmektedir. Afganistan'daki güvenliği artırma konusundaki büyük güç ilgisi ve kapasitesi, büyük güçlerin diğer bölgelere olan ilgilerinin artması ve Afganistan'daki belirli güvenlik ihtiyaçlarının tahammül edilebilir seviyede sağlanmasına paralel olarak azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of the NATO forces' withdrawal from Afghanistan on the security situation in and Afghanistan's immediate surroundings. The argument of this thesis is that; the withdrawal of NATO forces from Afghanistan has led to a significant deterioration in the security situation in the country, which has also become a security problem for Afghanistan's neighbors. Contrary to the views of some academics who argue that Afghanistan is a victim of its neighbors, this thesis argues that the security of Afghanistan, a peripheral country to the security dynamics of the neighboring regions, could be better understood by explaining the security vacuum created by the security prioritization of the neighboring regions in favor of other regional issues. This argument implies that non-regional great power meddling in Afghanistan's security has long been driven by the need to fill in this security vacuum in Afghanistan. The great power interest and capacity to enhance security in Afghanistan tend to diminish when the great powers develop interest in other regions and their specific security interests in Afghanistan are ensured at a tolerable level.