Tunceli yöresi Aleviliğinde ocaklar
The association in Alevism of Tunceli district
- Tez No: 592070
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Dışa kapalı, sözlü bir geleneğe dayanan, kendi içerisinde sosyo-kültürel normları üretip uygulayabilen Alevilik inancı ve Aleviler, son yıllarda birçok araştırmacının subjesi olma eğilimi göstermektedir. Alevi, Alevilik adını söylemek istisnai bir durum iken 1990'lardan sonra sıklıkla dile getirilen, hakkında çokça yazılıp çizilen, tartışılan, sağa sola çekiştirilen bir olgu haline gelmiştir. Alevilik-Bektaşilik, sırrı hakikate, insan-ı kâmile, Hak'la Hak olmanın bilgisi ve kudretine ulaşmayı temel prensip haline getirerek, kendi topluluklarına kafa yormanın yanında kendisine kimlik bulmaya çalışanlarla da zorlu bir süreç yaşamıştır. Bu zorlu süreci yaşayanlar diğer birçok Alevi nüfusunun yaşadığı kentlerdeki gibi Tunceli'de de bulunmaktadır. Alevi geleneğinden gelen, toplumsal yaşantıları inanç temeline kurulu olan Tunceli Alevilerinin, Alevilik-Bektaşilik, mürşit-pir-rehber-talip, ocak algılayışları, Tunceli Yöresi Aleviliğinde Ocakların konumu, Ria Hak inancı, insana ve doğaya verilen değer çalışmamızda incelediğimiz konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The belief in Alevism and Alevis, which are based on an outward closed, oral tradition and can produce and apply socio-cultural norms within themselves, have tended to be the subject of many researchers in recent years. While it is an exceptional case to say the name Alevi, Alevism, it has become a phenomenon that is often expressed after the 1990s, written and drawn about, discussed, and tugged around. Alevism-Bektashism, the secret to the truth, insan-ı kamile, the knowledge and power of being true with the truth by making it the basic principle, not only to think about their own communities, but also to find an identity for itself has experienced a difficult process. Those experiencing this difficult process are also found in Tunceli, like many other Alevi cities. Alevism-Bektashism, Mürşit-Pir-Rehber-Talip, Ocak perceptions of Tunceli Alevism, the position of the quarries in the Alevism of Tunceli region, the belief in Ria Hak, and the value given to human and nature are among the subjects we examined in our study.