Muhasebe meslek mensuplarının kullandıkları e-uygulamalara ilişkin tutumlarının teknoloji kabul modeli kapsamında incelenmesi
Examining the attitudes of professional accountants about e-applications within the scope of technology acceptance model
- Tez No: 592076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektronik uygulamalar diğer bir adıyla e-uygulamalar muhasebe alanındaki teknoloji yenilikler ve gelişmeler sonucunda ortaya çıkan, muhasebesel işlemleri kolaylaştıran uygulamalardır. Bu uygulamaları kullanan muhasebe meslek mensubu çalışanların yenilikleri benimsemesi önemlidir. Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren muhasebe alanındaki meslek mensubu çalışanların kullandıkları yeni elektronik uygulamalara ilişkin algılarını incelemeyi, tanımlamayı ve böylece bu yeni gelişmelere dair bir fikir kazanmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, oluşturulan on dört adet hipotez; Türkiye'de çalışan muhasebe meslek mensubu kişilerince elde edilmiş 149 adet anket ve anket formunu oluşturan 47 adet soru ile ilk olarak faktör analizi daha sonra ise çoklu regresyon modelleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular; meslek mensubu çalışanların e-uygulamalara karşı tutumu üzerinde algılanan fayda, kullanım kolaylığı, maliyeti, memnuniyeti, teknik altyapı ve güvenlik & gizlilik faktörlerinin pozitif; sübjektif norm üzerinde dış kaynak ve kişisel etki faktörlerinin pozitif; algılanan davranışsal kontrol üzerinde imkan & koşullar ve öz yeterlilik faktörlerinin pozitif; bu uygulamaları kullanma niyetlerinin üzerinde tutum, sübjektif norm ve algılanan davranışsal kontrolün pozitif ve son olarak da bu uygulamaları kullanma sıklığı üzerinde niyetin pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic applications, also known as e-applications, are emerging as a result of technological innovations and developments in accounting, which facilitate accounting transactions. It is important that the accounting professionals who use these practices adopt the innovations. In this study, the professionals' perceptions regarding the new electronic applications used by employees operating in the field of accounting investigations in Turkey, aims to identify and thus gain an insight into this new development. In this context, fourteen hypotheses formed; Turkey constitute the persons working in a professional accountant and a questionnaire survey obtained 149 pieces of 47 questions, with the first factor analysis was then analyzed using multiple regression models. Findings obtained as a result of the analysis; professional employees against e-applications; on the attitude, perceived benefit, ease of use, cost, satisfaction, technical infrastructure and security & privacy factors positive; external factors and subjective impact on subjective norms positive; on perceived behavioral control, possibility & positivity of conditions and self-efficacy factors; attitudes, subjective norms and perceived behavioral control were positive on the intention to use these practices, and finally, the intention had a positive and significant effect on the frequency of using these practices.