Ekstansör plantar yanıt (Babinski bulgusu) patofizyolojisinin elektrofizyolojik yöntemlerle incelenmesi
Electrophysiological evaluation of the pathophysiology of the extansor plantar reflex (Babinski sign)
  1. Tez No: 592077
  2. Yazar: UMUR TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI MESUT TEMUÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada ekstansör plantar yanıtın (“Babinski bulgusu”) patofizyolojisinin anlaşılmasına yönelik olarak kontrol ve Babinski bulgusu olan hastalarda ekstansör hallusisi (EHL) kasında elektrofizyolojik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla korteksin transkranial manyetik stimulasyon (TMS) ile uyarımı ile kortikal sessiz süre (KoSS), periferik sinirlerin elektriksel uyarım ile de kutanöz sessiz süre (KuSS) çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Hasta grubunda kontrol grubuna göre gözlenebilecek farklılıkların ekstansör plantar yanıt (EPY) patofizyolojisinin anlaşılmasında ve gösterilmesinde yol gösterici olacağı, KuSS ve KoSS paramterelerinde gözlenebilecek farklılıkların ise spinal veya supraspinal düzeyde EPY ile ilgili lokalizasyon sağlayabileceği düşünülmüştür. 13 sağlık kontrol ve spinal ve/veya kranial lezyona bağlı EPY bulgusu olan 9 hastada EHL ve gastrokinemus kaslarından kayıt alınarak sural sinirin elektriksel uyarım ile KuSS, bu kasların kortikal temsil alanlarının TMS ile uyarımı ile de KoSS çalışmaları gerçekleştirilmiştir. KuSS ve KoSS için sessiz süre başlangıcı, sonlanması ve süresi ölçülmüştür. Çalışmanın temel bulgusu EPY gözlenen hastalarda EHL kasında KuSS'nin süresinin kontrollere göre kısalması veya KuSS'nin elde edilememesi olmuştur. Hasta grubunda KuSS'de gözlenen kısalma anlamlı bulunmuştur (hasta grubu. 30,14±6,49 ms, kontrol grubu 45,3±5,43 ms, p0,0001) Hasta grubunda EHL kasında KuSS elde edilen tüm bireylerin tümünde süre kontrol grubunun saptanan alt sınırının altında daha kısa olarak bulunmuştur. Tek taraflı Babinski bulgusu olan dolayısı ile diğer taraftaki EHL kası ile karşılaştırılma yapılabilen olgularda ise sağlam tarafta EHL KuSS normal olarak bulunmuştur. Tüm bu bulgular EPY patofizyolojisi ile ilgili olarak, özellikle spinal lezyona bağlı ortaya çıkması durumunda spinal inhibitör devrelerin etkinliğinde azalmayı (disinhibisyon) düşündürmektedir. Bu değişikliğin gösterilmesinde, non-invazif bir yöntem olan kutanöz sessiz süre çalışması ekstansör plantar yanıtın objektif olarak saptanabilmesi açısından yeni bir olanak sunabilir.
Özet (Çeviri)
İn this study, to understand the pathophysiology of the extansor plantar reflex(Babinski sign), we examined electrophsyology of the extansor hallucis longus(EHL) muscle on patients with babinski sign and control groups. With this purpose, we stuided the cortical silent period(KoSS) with the transcranial magnetic situmilation(TMS) of the cortex, and the cutaneous silent period(KuSS) with the situmilation of the peripheral nerves. We thought that the electrophsylogic differences between patient and control groups may point the underlying pathophysilogy of the extansor plantar reflex(EPY), and the difference between KuSS and KoSS parameters may show the spinal and supraspinal location of the EPY. With the recording of the EHL and gastrocnemius muscles at 13 healthy controls and 9 patients who have EPY due to spinal or cranial lesion, we examined KuSS on the situmilation of the sural nerve, and KoSS with the situmilation of those muscles' field of representation in the cortex using the TMS. We measured the onset, termination and duration of the KuSS and KoSS. The main finding of this study is that, the KuSS duration of EHL muscle of the patients who have EPY, either shorter or unmeasurable than the healthy controls. The shortening observed in the patient group was significant ( patients group 30,14±6,49 ms, healthy controls group 45,3±5,43 ms, p0,0001). All of the patients whom we gathered KuSS on the EHL muscle, the KuSS durations were even shorter than the lower limit of the control group's KuSS duration. In cases with unilateral Babinski finding that could be compared with EHL muscle on the other side, EHL KuSS was found to be normal on the intact side. All these findings suggest a decrease in the efficiency of the spinal inhibitory circuits (disinhibition), especially in the presence of a spinal lesion, in relation to the pathophysiology of EPY. To demonstrate this change, cutaneous silent period study which is a non-invasive method, may provide a new opportunity for objective detection of extensor plantar response.