Sabah gazetesi (2921-3650. sayılar-inceleme ve seçilmiş metinler)
Sabah newspaper (2921-3650 issues-study and selected texts)
- Tez No: 592078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 971
Özet
I. Meşrutiyet Döneminin siyasî ve sosyal özelliklerini bünyesinde barındıran Sabah gazetesi 1876 yılında Papadopulos tarafından kurulmuştur. 1882 yılında Mihran Efendi'nin yönetimine geçmiştir. Bu çalışmada Mihran Efendi tarafından yönetilen Sabah gazetesinin (1898-1900 yılları arasında yayınlanan) 2921-3650 arasında yer alan sayıları incelenmiştir. Tez üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm bütün içeriği kapsayan bir tablodan müteşekkildir. Yazıların sınıflandırıldığı ikinci bölüm Tahlili Fihrist adını taşımaktadır. Üçüncü bölüm ise seçilmiş edebî metinlerin Latin alfabesine aktarıldığı bölümdür. Bunlara ilaveten çalışmanın sonuna özel isimler dizini ve kaynakça eklenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sabah newspaper, which contained political and social characteristict of the I. Constitutionalism, was established in 1876 by Papadopulos. In 1882, the newspaper passed to the administration of Mihran Efendi. In this study, the numbers of the Sabah newspaper (published between 1898-1900) 2921 and 3650, which were directed by Mihran Efendi were examined. This thesis consists of three main parts. The first chapter consists of a table covering all the content. Second chapter of the texts was classified is named analysis of the list. The third chapter, the part is transferred to Latin alphabet texts. Furthermore, there is also a special name directory at the end of the study.