Kombi cihazlarından termoelektrik yöntemle elektrik üretiminin incelenmesi
Investigation of electricity production by thermoelectric method from combi machines
  1. Tez No: 592103
  2. Yazar: MUSTAFA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında yükselen yaşam standartları, dünya genelinde hızla artmakta olan nüfus ve sanayi sektörünün enerjiye olan ihtiyacı enerjiye bağımlılığı günden güne arttırmaktadır. Hali hazırda, enerji ihtiyacımızın çoğunluğunu fosil (kömür, petrol, doğalgaz) enerji kaynaklarından sağlanmaktadır. Kullandığımız bu fosil yakıtlarında kaynağı sınırlı olduğunu düşünürsek, enerjinin sürekliliğini karşılayabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından yüksek ölçüde yararlanmak gerekmektedir. Yenilenebilir (tükenmez)enerji kaynakları çoğunlukla doğal kaynakları kullandığından temiz enerji kaynaklarıdır. Bu çalışmamızda kombiden gelen sıcak su ve şebekeden gelen soğuk su sıcaklık farkından yararlanılarak, termoelektrik soğutucular yardımıyla elektrik elde edilmesidir. Termoelektrik soğutucuların bir yüzeyi kombiden gelen ve sistemde dolaşan sıcak su ile ısıtılırken, diğer yüzeyi şebekeden gelen soğuk su ile soğutularak elde edilen sıcaklık farkından dolayı elektrik enerjisi üretilmiştir. Üretilen elektrik enerjisi elde ettiğimiz gerilime göre LED ışık sistemi çalıştırılmıştır. Bu uygulama sayesinde elektrik enerjisini kolay ve temiz elde edileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the rising living standards, the rapidly increasing population and the need for energy in the industrial sector throughout the world increase the dependence on energy from day to day. Currently, most of our energy needs are provided from fossil (coal, oil, natural gas) energy sources. If we consider that the source of these fossil fuels we use is limited, it is necessary to make use of renewable energy sources to a high degree in order to meet the continuity of energy. Renewable (inexhaustible) energy sources are mostly clean energy sources as they use natural resources. In this study, hot water from the boiler and cold water from the network temperature difference by using thermoelectric coolers to obtain electricity. One surface of thermoelectric coolers is heated by hot water coming from the combi boiler and circulating in the system, while the other surface is cooled by cold water coming from the grid and electrical energy is generated due to the temperature difference obtained. The LED light system was operated according to the voltage we obtained from the generated electrical energy. Thanks to this application, it was observed that electrical energy will be obtained easily and cleanly.