Batı Balkanlardaki büyük güç rekabeti
Great competition in the Western Balkans
  1. Tez No: 592104
  2. Yazar: YUSUF KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN İNCİ SÖKMEN ALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Geçmişten günümüze uluslararası sistemde egemen olma amacı taşıyan devletlerin politikaları ve stratejileri doğrultusunda farklı bölgeler üzerinden güçlerini arttırma ve hakimiyet kurma planları yapılmaktadır. Büyük güç olma iddiası taşıyan devletlerin ise belli başlı bölgelerde birbirlerine karşı rekabet etmeleri de günümüz uluslararası ilişkilerin vazgeçilmez bir gerçeğidir. Soğuk Savaş Dönemi sonrasında rekabetin daha çok çeşitlenmesi sebebiyle de farklı bölgelere verilen önem artmıştır. Bu önemli bölgelerden birisi de Batı Balkanlar olmuştur. Batı Balkanlar, Arnavutluk Cumhuriyeti hariç eski Yugoslavya'dan kopmuş ve bağımsızlığını ilan etmiş ülkelerden oluşmakla birlikte büyük güç rekabeti doğrultusunda önem taşıyan bir bölge haline gelmiştir. Bölgede hem ticari faaliyetleri hem de çıkan çatışmalarla birlikte önleyici planda NATO ile birlikte olmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri, entegrasyon süreciyle birlikte genişleme politikasına bölge ülkelerini de alan Avrupa Birliği, bölge ülkelerine doğrudan etkisiyle bilinen Rusya Federasyonu ve küresel ekonominin lideri olmayı amaçlayan Çin Halk Cumhuriyeti Batı Balkanlar üzerinde önemli bir güç arttırma amacı taşımaktadırlar. Batı Balkanların gerek kendi iç dinamikleri, gerek ise uluslararası güçlerin amaçları doğrultusunda bölge, önemini günden güne arttırmıştır. Batı Balkanlar stratejik açıdan da kiritik konumdadır. Tarihsel, etnik, dini, güvenlik, ekonomik ve jeopolitik faktörlerin de önemli yere sahip olduğu Batı Balkanlar, uluslararası büyük rekabetin kıymetli sahnelerinden birisi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Plans are being made to increase power and dominate over different regions in line with the policies and strategies of the states aiming to dominate the international system from past to present. It is an indispensable fact of today's international relations that states that claim to be great powers compete against each other in certain regions. The importance given to different regions increased due to the diversification of competition after the Cold War Period. One of these important regions was the Western Balkans. The Western Balkans, apart from the Republic of Albania, have been separated from the former Yugoslavia and declared independence, but have become an important region in terms of great power competition. The United States, which wants to be with NATO in the preemptive plan with both its commercial activities and the conflicts in the region, the European Union, which includes the countries of the region in the enlargement policy with the integration process, the Russian Federation known for its direct impact on the countries of the region and the People's Republic of China, which aims to be the leader of the global economy. They are intended to increase the power on a significant. The region has increased its importance day by day in line with the internal dynamics of the Western Balkans and the aims of the international powers. The Western Balkans are also strategically critical. The Western Balkans, where historical, ethnic, religious, security, economic and geopolitical factors also play an important role, have become one of the most important stages of great international competition.