Wish-fulfilment in Lewis Carroll's Alice in Wonderland and Through the looking-glass
Lewis Carroll'un Alice Harikalar diyarında ve aynanın içinden eserlerindeki arzu gerçekleşmesi
  1. Tez No: 592111
  2. Yazar: DUYGU DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TREVOR JOHN HOPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezin amacı Lewis Carroll'un Alice Harikalar Diyarında (1865) ve Aynanın İçinden (1871) isimli romanlarını, Sigmund Freud'un Rüyaların Yorumu (1910) eserinde sunduğu rüya teorisi açısından incelemektir. Freud rüyaları arzu gerçekleştirici olarak tanımladığından, Carroll'un kitaplarında bu gerçekleşmiş rüya arzularının bulunup bulunmadığı tartışılacaktır. Rüya gören kişinin arzuları incelenirken, ayrıca bu arzuların rüya sahibi ve okuyucu arasında nasıl bir bağ kurduğu incelenecektir. İlk olarak, Freud'un arzu gerçekleşmesi teorisinin ana özellikleri açıklanacaktır. Sonrasında Carroll'un kitaplarındaki görünen, basit arzu gerçekleşmeleri incelenecektir. Bu sansürlenmemiş arzulardan sonra, rüya çalışması tarafından çarpıtılan bastırılmış, baskılanmış arzular açığa çıkarılacaktır. Son bir adım olarak, endişe rüyaları ve korku uyandıran rüyaların nasıl arzu gerçekleşmesi olarak kabul edildiği tartışılacaktır. Kısaca bu çalışma, rüyaların açık ya da gizli olmalarına bakmaksızın arzu gerçekleşmeleri olabileceğini göstermektedir. Endişe rüyalarının bilinçaltındaki bastırılmış arzular ve bu arzuların gerçekleşmesine engel olmaya çalışan ön bilinç arasındaki çatışma nedeniyle oluşmuş olması tartışılacaktır. Fakat yine de bu rüyalar da arzu gerçekleşmesi olarak kabul edilebilirler. Ayrıca metnin, okuyucu ve ana karakter arasında nasıl bir bağ kurduğu, ana karakter ve okuyucunun ortak olarak gerçekleştirilen arzuları açısından tartışılacaktır. Bu nedenle, Carroll'un yazmış olduğu kurgunun, okuyucuların isteklerini de nasıl gerçekleştirebileceği anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse Lewis Carroll's Alice in Wonderland (1865) and Through the Looking-Glass (1871) in terms of the dream theory presented in Sigmund Freud's The Interpretation of Dreams (1910). Due to the fact that Freud defines dreams as fulfillers of wishes, it will be argued to find the fulfilled dream wishes in Carroll's novels. While examining the wishes of the dreamer, it will also be investigated how the wishes create a bond between the dreamer and the reader. In the first place, the key features of Freud's wish-fulfilment theory will be explained. Later, the simple, evident wish-fulfilments in Carroll's books will be examined. After mentioning these uncensored wishes, the suppressed, repressed wishes which are distorted by the dream-work will be unveiled. As a final step, it will be discussed how anxiety-dreams and the dreams that raise fear may be regarded as wish-fulfilments. Briefly, this study indicates that dreams can be wish-fulfilments whether they are evident or disguised. It will be argued how anxiety-dreams may be caused by the conflict between the repressed wishes of the unconscious and the preconscious that wishes to prevent these wishes from being fulfilled, but they may still be accepted as fulfilments of wishes. It will also be argued how the text creates a bond between the reader and the protagonist due to their common wishes fulfilled by the protagonist's dreams which are narrated in the text. Therefore, it will be explained how the fiction Carroll writes may be fulfilments of readers' wishes.