Değişen yönetim anlayışında Türkiye'de stratejik yönetim uygulamalarının etkinliği: Bir bakanlık örneği
Varying effectiveness of management approach in strategic management practice in Turkey: A ministry example
- Tez No: 592110
- Danışmanlar: PROF. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dünya üzerinde yaşanan birtakım değişiklikler ve gelişmeler neticesinde ortaya çıkan rekabet anlayışı, stratejik yönetim kavramının önemini artırmıştır. Bu rekabet anlayışının bir sonucu olarak günümüzde örgütler için stratejik düşünme ve stratejik planlamalar yapmak kaçınılmaz olmuştur. Örgütler stratejik yönetim anlayışı sayesinde, geleceğe yönelik vizyon oluşturmanın yanı sıra, organizasyon faaliyetlerinin planlanması, organize edilmesi, koordine edilmesi ve uygulanmasını da sağlanmış olma imkanına kavuşmuşlardır. Stratejik yönetim ve stratejik planlama kavramlarının örgütler açısından bu denli öneminin anlaşılması neticesinde, kamu hizmetlerinin sunulmasında etkinlik ve verimlilik sağlamak amacıyla kamu yönetiminde de bu kavramların uygulanması gündeme gelmiştir. 2000'li yıllardan itibaren de Türk kamu yönetiminde stratejik yönetim sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın esas amacını; Türk kamu yönetiminde, stratejik yönetim uygulamalarının etkinliğinin ortaya konulması, stratejik yönetim uygulamalarının kamu yönetimi disiplinine katkıları ve kamuda stratejik yönetimin etkinliğinin artırılmasına yönelik önerilerin neler olabileceğini araştırmak oluşturmuştur. Bu amaç doğrultusunda; yönetim, kamu yönetimi, değişen kamu yönetimi, strateji, stratejik planlama ve stratejik yönetim kavramlarının oluşturduğu kavramsal çerçeve ele alınmış ve nihayetinde stratejik yönetim uygulamalarına yönelik oluşturulan ölçekle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda stratejik yönetim uygulamalarının etkinliği araştırılmıştır. Araştırmada Bakanlığın merkez teşkilatında hali hazırda çalışmakta olan 1867 kamu görevlisinden rastlantısal yöntemle, yüz yüze görüşme ve e-posta aracılığıyla 282 örneklem seçilmiştir. Yapılan faktör analizi sonucu üç boyutlu bir yapı ortaya çıkan araştırmada, veriler parametrik olmayan test tekniklerinden Mann Whitney ve Kruskal Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Bakanlığın stratejik eylem ve yönetim konusunda deneyim kazandığı, çalışanların stratejik yönetim uygulamaları algısının pozitif yönde olduğu görülmüş ve stratejik yönetim uygulamalarının sadece yasal birtakım prosedürleri yerine getirme kapsamında değerlendirildiği ve stratejik yönetim uygulamalarının üst yöneticilerin tekelinden çıkarılarak tabana yayılması gerektiği anlaşılmıştır. Diğer taraftan katılımcıların demografik bulguları ile stratejik yönetim uygulamaları ve alt boyutları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin söz konusu olmadığı da analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The understanding of competition arising because of some changes and developments in the World, has increased the importance of the concept of strategic management. As a result of this competitive understanding for organizations today, it is inevitable to make strategic thinking and strategic planning. Organization, thanks to the strategic management approach, as well as creating a vision for the future, they also have the opportunity to plan, organize, coordinate and implement the activities of the organizations. Because of understanding the importance of strategic management and strategic planning concepts for organizations, in order to ensure efficiency and efficiency in the provision of public services, the implementation of these concepts has come up in the public administrations. For this reason, strategic management system has been implemented in Turkish public administration since 2000s. In this context, the main purpose of the study; is to put forth the effectiveness of strategic management practices in Turkish public administration, contribution of strategic management practices to public administration discipline and to investigate the suggestions for increasing the effectiveness of strategic management in the public sector. In accordance with this purpose; has handled management, public administration, changing public administration, strategy, strategic planning and strategic management concept's conceptual framework and the effectiveness of strategic management practices in the Ministry of Industry and Technology was investigated with the scale developed for strategic management practices. In this study, 282 samples were selected with by random method, through face-to-face interview and e-mail from 1867 public officials who are currently working in the central organization of the Ministry. As a result of the factor analysis, a three-dimensional structure emerged and the data were analyzed by Mann Whitney and Kruskal Wallis tests. As a result of the research, it has seen that the Ministry gained experience in strategic action and management, and the employees' perception of strategic management practices was positive and it has understood that strategic management practices are only considered within the scope of fulfilling legal procedures and that strategic management practices should be disseminated to the base by removing the monopolies of top managers. On the other hand, there has been no statistically significant relationship between demographic findings and strategic management practices and sub-dimensions of the participants.