Belediye yönetimine katılım ve kent konseyleri: Malatya örneği
Participation in municipal administration and city councils: Malatya case
- Tez No: 592116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yaşadığımız çağda demokrasilerin vazgeçilmez unsuru haline gelen yerel yönetimlerde katılımcı yönetimin yeni bir aracı olan Kent Konseyi'nin konu edinildiği bu çalışmada; yerel katılımın geçmişten bugüne Türkiye'deki gelişimi ve gelinen noktada Kent Konseyi'nin yerel katılıma sağladığı katkı, Malatya ilindeki uygulamanın incelenmesi ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. 90'lı yılların ikinci yarısından itibaren Türkiye'de çeşitli il ve ilçelerde başarılı bir şekilde uygulanan Yerel Gündem 21, yerel temsili demokrasinin yaşadığı temsil sorunu ve uluslararası anlaşmalara taraf olmanın gerekleri bir arada düşünüldüğünde yerel yönetimlerde katılımın arttırılması çalışmalarını hızlandırmıştır. İşte bu amaç ve bir yönü ile idarenin ıslahı, reformu, yeniden düzenlenmesi düşüncesinin sonucu olarak 2005'te yürürlüğe konulan 5393 sayılı Belediye Kanunu, katılımcı yönetimin bir aracı olan Kent Konseyi'ni yasal hale getirmiştir. Çalışmada; yerel yönetimlerin Türkiye'deki gelişimini konu alan birinci bölüm, katılımcı yönetimin temel kavramlarının tartışıldığı ve Kent Konseyi'ne giden sürecin Yerel Gündem 21 ile birlikte anlatıldığı ikinci bölümün ardından Malatya Kent Konseyi ve 13 ilçede yapılan alan araştırmasına yer verilmiştir. Mülakat yöntemi ile elde edilen veriler, mevcut ilmi birikim, güncel gelişmeler ve mevzuat göz önüne alınarak sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, that is a subject of the City Council which is a new instrument of participatory administration in the local governments - has become an indispensable element of democracies in our time- ; local participation in development from past to present in Turkey and the contribution of the local participation to the City Council at the coming point, was evaluated by examining the application in Malatya. Since the second half of the 90s, successfully implemented Local Agenda 21 in various cities and towns in Turkey, representation problem of local representative democracy and need to be a party to international agreements when thought together, efforts to increase participation in local governments have been accelerated. With this aim and as a result of the thought of reform, reorganization of administration; the Municipalities Law No. 5393 when put into effect at the year of 2005, made the City Council which an instrument of participatory management, legal. This study consists of three parts these the development of local governments in Turkey are discussed in the first part, the basic concepts of participatory administration are discussed and the process leading to the City Council is described together with Local Agenda 21 in the second part. After the second part, the field research was conducted in Malatya City Council and 13 districts. The data obtained by the interview method were evaluated in the conclusion part with considering the current scientific knowledge, actual developments and legislation.