Parlamenter siyasette İslami hareketler:Mısır Müslüman Kardeşler Hareketi(1928-2013)
Islamic movements in parliamentary politics:The Egyptian Muslim Brothers Movement (1928-2013)
- Tez No: 592184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAYİM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma, Arap Parlamentolarında İslami hareketlerin realitesini ve yükselişini, özellikle, Mısır tarihinde sahip olduğu önemi, İslam âleminde ortaya çıkan yeni İslami hareketlerin en büyüğü olması ve iktidara geldikten sonra kendisinde meydana gelen değişimler açısından Mısır'daki Müslüman Kardeşler'in durumunu ele almaktadır. Bu yüzden araştırma, mefhum, hedefler, düşünceler ve kendisindeki aşırılık ve sapma bakımından İslami hareketlerin realitesine odaklanmıştır. Ardından araştırma, İslami hareketlerin Arap ülkelerinde yükselişine katkıda bulunan sebepleri açıklamaktadır. Aynı şekilde bu yükselişe mebni olan sonuçlara ek olarak İslami hareketlerin parlamento çalışması ve siyasi katılımın sebeplerini beyan etmektedir.. Araştırma, İslami hareketlerin bakış açısını açıklamayı hedeflemiş ve Mısır'da Müslüman Kardeşler'in, Filistin'de Hamas Hareketinin, Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisinin ve Tunuslu en-Nahda Partisinin bakış açısına odaklandı. Aynı şekilde araştırma Mısır'daki Müslüman Kardeşler'in doğuşundan itibaren durumunu, gelişim aşamaları ve yönetime gelene kadar sistemle olan ilişkilerini incelemekte, parlamentodaki gelişimi ve Batıyla olan ilişkisini açıklamaktadır. Araştırma, İslami hareketlerin iktidara gelmelerine yönelik Batılıların yaklaşımlarına değinmektedir. Aynı şekilde, Müslüman Kardeşler'in parlamentodaki çalışmasına yönelik bir rahatsızlık durumunun olduğu sonucuna varmıştır. Çünkü onlar, toplumsal, siyasi ve ekonomik sorunlara yönelik çözümler sunamamalarının yanı sıra İhvân, hala da vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verecek ve onların güvenliklerini koruyacak bir yöntemle devlete göç getirememektedir. Onlar sadece devleti ihvânlaştırmak ve bağlantılarına hakim olmak için çalışıyorlar. Araştırma, Müslüman Kardeşler Hareketinin, içinde şiddet yöntemleri da olmak üzere, cemaatin yaşam dönemleri boyunca bakış açısının gerçekleşmesi için tüm yöntemleri kullandığını, işitme ve itaat etme kanununun cemaatin çalışmasına hakim olduğunu, iç ilişkilerini düzenlediğini ve İhvân-Amerikan ilişkilerinin ellili yıllardan bu güne değin devam ettiğini açıklamıştır. Bu ilişkiler çerçevesinde Müslüman Kardeşler Cemaati, Batıyı razı etmek için bütün uluslararası anlaşmalara bağlı kalmıştır. Öyle ki bütün alanlardaki siyasi işlerdeki alışverişte Müslüman Kardeşler Hareketinin pragmatik özelliği ortaya çıkmıştır. Bu, geçen onlarca yıllar boyunca ideolojik bağlılık ve değişik hükümetlere muhalefet ile nitelenen siyasi söylemlerinin aksinedir.
Özet (Çeviri)
The study ,in general, shed some light on the Islamic conceptualiz-ation of politics that factioned real closely to the desion making in some parts of the political life whether of Arab countries and others non-Arab Islamic ones. The study deal with a reality of the noticed influence and ascension of islamic movements in most Arab parliements, particularly the case with Muslim Brotherhood in Egypt, as one of the true active parts in Egyptian history. Muslim Brotherhood is considered by many thinkers and historians to be the greatest modern islamic movement that rose so far in the islamic world. As the Muslim Brotherhood eventually came to seize ,actually and literally, the rule of Egypt in 24 June 2012 by succeeding in first real civil elections, it was one of the urgent requirement for such movement to make some change at the organizational level. So, the study focused on the contemporary reality of the islamic movements in means of concepts, goals and thoughts, and the attitude about religious extremism. The study clarified the most important reasons the contributes for islamic movements to rise in Arab countires, as well as the consequences of such rising. The study also take some points about the attitudes of the movements on parliamentary work, also study their motives of political participation. The research aims toward clarify the vision of these movements, such as studying each one alone. E.g recognising the orientations of the Muslim Brotherhood in Egypt and Hamas in Gaza, the visions of the Moroccan Justice and Development Party and the expectations of the tunisian Renaissance Party. However although, the research starts from the beginings in someways, when analysis the situation of the Brotherhood in Egypt since the creation. Also, and sequentially the study concerns about the development of the Muslim Brotherhood and their ties to the regime till the day they took won the power. Gradually. The Brotherhood is been studied on the parliamentary level such as evaluating their pheasant in the parliament and their performance, and the relationship with the West. The rising of the islamic current is not unnoticed by the West, so in this research the Western attitude would be closely studies about their visions and expectation on the Islamists reach to power. We cannot deny the from their point of view, the West was not satisfied about their performance as regards the social, economic or even the political cases that they handeled in th parliament. The West commented in many occasions that the Islamic Brotherhood is still not able to give any new solutions for the old problems, in other meaning they are still unable to handle the state in ways they can forget their interests. The West accuses the brotherhood of negligence to the citizens needs and problems, even in security ,sometimes the Brotherhood couldnot keep the situation under control. In addition, the Brotherhood in many years of its life try to apply the concept of obedience inside their group, even by violence. The relationship between those two parties was full with tides, while the West was saying that“El ikhuan”are just interested in the state for themselfes and always can crush the opposition inside the brotherhood itself, it is not new that the Americans were always in contacts with them since the 1950s, such like hiden coordination every then and now. Thanks to those ties between the two, the Brotherhood kept respect to every international agrements or accords in ways that appeals to and gain the West's forsatisfaction. From here, we can see in the study that the Muslim Brotherhood was not true in their political speech for the people and the allies. The trajectory of pragmatism was appear in their political actions, not just political, but even almost in every area. That would be the disappointment for their allies in the brotherhood's ideology, when they take the advatage of their political status.