Identifying and managing risk in mega-projects: The case of automotive test center project in Turkey
Mega projelerde risk belirlenmesi ve yönetimi: Türkiye'deki otomotiv test merkezi projesi örneği
  1. Tez No: 592185
  2. Yazar: BUĞRA AYVAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK AKIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Projelerde risk değerlendirmesi konusu hem uygulamada hem de literatürde büyük dikkat çeken bir konu olmuştur. Büyük ölçekli mühendislik projelerini (inşaat, raylı sistem projeleri, enerji santralleri vb.) inceleyen çalışmaların sayısı artmış olmasına rağmen, bunların çoğu özel sektöre odaklanmaktadır. Bu tez çalışmasında, özellikle kamu ve özel kuruluşların katıldığı güncel bir mega projeye, yani Türkiye'de gerçekleştirilen Otomotiv Test Merkezi Projesi'ne odaklanılmıştır. Bu kapsamda bahse konu megaproje üç adımda incelenmiştir: i) risk tanımı, ii) risk değerlendirmesi/ölçümü ve iii) risk yönetimi aşamaları. Ayrıca, projedeki ilgili tarafların heterojenliği nedeniyle, farklı paydaşların risk algıları da bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Tek vaka çalışması yaklaşımı benimsenen çalışmada veriler; arşiv verileri, 47 katılımcı ile gerçekleştirilen anket verileri ve projenin ana kamu yüklenicisi çalışanlarıyla gerçekleştirilen ayrıntılı beş görüşme olmak üzere üç ana kaynaktan toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of risk assessment in projects has attracted considerable attention in both practice and the literature. Although the number of studies investigating large-scale engineering projects (construction, rail system projects, power plants, etc.) has been increasing, majority of them focus on private sector. In this thesis, it is specifically focused on a current, mega-project where both governmental and private organizations participate, namely the Automotive Test Center Project carried out in Turkey. This megaproject is investigated in three steps: i) risk identification, ii) risk assessment/ measurement, and iii) risk management stages. Furthermore, due to the heterogeneity of the parties involved, risk perceptions of different stakeholders are also examined. Adopting a single case study approach, data is collected via three main sources: archival data, survey data with 47 respondents, and five detailed interviews conducted with the main governmental contractor.