Aşk stilleri, kişilik özellikleri ile ebeveyn bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship betweeen love attitudes, personality traits and parent attachment styles
- Tez No: 592199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, genç yetişkin bireylerin aşk stilleri ile kişilik özellikleri ve ebeveyn bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya 19-33 yaş aralığında 283 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın ölçüm araçlarını Kişisel Bilgi Formu, Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği ve Ebeveyn ve Akran Bağlanma ölçeği oluşturmaktadır. Elde edilen veriler araştırma hipotezleri doğrultusunda t-test, ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile Çoklu Regresyon Analizi olmak üzere çeşitli istatistiksel analizler ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kadın ve erkek katılımcıların aşk stillerinin cinsiyete göre farklılaştığı ve kadın katılımcıların oyun gibi aşk, sahiplenici aşk ve özgeci aşk puan ortalamalarının erkek katılımcılardan anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda erkeklerde tutkulu aşkı sorumluluk ve uyumluluk kişilik özelliklerinin, yine erkeklerde oyun gibi aşkı sadece uyumluluk kişilik özelliğinin anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Kadınlarda ise oyun gibi aşkın dışadönüklük ve olumsuz değerlik kişilik özellikleri ile romantik ilişki süresinin, yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between love styles, personality traits and parental attachment styles in young adults. The participants of the study consist of 283 university students, range in age from 19 to 33. The measurement instruments of the study were sociodemographic information form, Love Attitudes Scale, Basic Personality Traits Inventory, and Parent and Peer Attachment Scale. The obtained data were tested with various statistical analyses including t-test, ANOVA, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient and Multiple Regression Analysis depending on the research hypotheses. The analyses indicated that there is a significant gender difference in love styles of male and female participants. Female participants have higher mean scores in ludus, mania and agape love types than male participants. Also, regression analyses revealed that conscientiousness and agreeableness personality traits predicted eros love style in males, and agreeableness is the only personality trait which predicted ludus love in male participants. Extraversion and negative valence personality traits with relationship duration were predictives of the females' ludus love type. The results were discussed in the light of literature.