Aşk stilleri, benlik saygısı ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between love styles, self-esteem and personality traits
  1. Tez No: 669889
  2. Yazar: TUĞÇE AKTURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada aşk stilleri ile benlik saygısı ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkilerin ortaya konması amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 203 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların 118'i (%58.1) kadın; 85'i (%41.9) erkektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veriler“Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği – Kısa Form”,“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca demografik bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi“SPSS 21 for Windows”paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Öncelikle bütün katılımcıların puanların normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık katsayıları ile incelenmiştir. Veriler bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı aracılığı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda özgeci aşk stili ve sahiplenici aşk stilinin benlik saygısı ile negatif yönde ilişkili bulunurken, tutkulu aşk stilinin benlik saygısı ile pozitif yönde anlamlı ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Özgeci aşk kişilik özelliklerinden dışa dönüklük ile negatif yönde, yumuşak başlılık ile pozitif yönde; arkadaşça aşk deneyime açıklık, yumuşak başlılık ve sorumluluk ile pozitif yönde; tutkulu aşk duygusal dengesizlik ile negatif yönde, deneyime açıklık, yumuşak başlılık ve sorumluluk ile pozitif yönde; mantıklı aşk dışa dönüklük, deneyime açıklık, yumuşak başlılık ve sorumluluk ile pozitif yönde; oyun gibi aşk deneyime açıklık, yumuşak başlılık ve sorumluluk ile negatif yönde ve sahiplenici aşk duygusal dengesizlik ile pozitif yönde dışadönüklük ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Ek olarak benlik saygısı ile duygusal dengesizlik arasında negatif yönde, dışadönüklük, deneyime açıklık ve sorumluluk arasında ise pozitif yönde ilişki olduğu saptanmıştır. Aşk stillerinin cinsiyete, romantik bir ilişkiye sahip olup olmamaya göre farklılaştığı ancak yaşa göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Benlik saygısının demografik değişkenlere farklılık göstermediği, kişilik özelliklerinin ise cinsiyete ve yaşa göre farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationships between love styles, self-esteem and personality traits. The study group of the research consists of 203 university students. 118 (58.1%) of the participants are female and 85 (41.9%) are male. Relational screening model was used in the research. The data were collected via“ The Love Attitudes Scale-Short Form”,“ Adjective Based Personality Scale”and“The Rosenberg Self-Esteem Scale”. In addition,“Personal Information Form”was used to get information about the personal characteristics of the participants. The analysis of the data was carried out via the“SPSS 21 for Windows”program. The skewness and kurtosis coefficients were used to investigate whether the scores of all participants showed a normal distribution. The data were analyzed via independent samples t test, one-way analysis of variance and Pearson Product Moment Correlation Coefficient. As a result of the study, it was found that agape and mania were negatively correlated with self-esteem, while eros has a positive significant relationship with self-esteem. Agape also has a negative association with extroversion and positive association with agreeableness; Storge is positively assocıated wıth openness to experience, agreeableness and conscientiousness; eros is negatively associated with neuroticism and negatively associated with openness to experience, agreeableness and conscientiousness; pragma is positively associated with extroversion, openness to experience, agreeableness and conscientiousness; ludus is negatively associated with openness to experience, agreeableness and conscientiousness, and mania is negatively associated with neuroticism and positively associated with extroversion. In addition, a negative relationship was found between self-esteem and neuroticism and a positive relationship between extraversion, openness to experience, and conscientiousness. It has been determined that love styles differ according to gender, being in a romantic relationship, but not according to age. It was determined that self-esteem did not differ according to demographic variables, while personality traits differ according to gender and age.