Roles of attachment styles on personality traits, and anger on relationship and life satisfaction: Mediator roles of humor, intimacy, and psychological problems
Bağlanma stillerinin kişilik özellikleri, öfke, yaşam, ve ilişki memnuniyetine etkisi: Mizah, yakınlık, ve psikolojik problemlerin aracı etkisi
- Tez No: 300754
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağlanmanın, kişilik özelliklerinin, mizahın (mizah tarzları, mizah yoluyla başa çıkma), samimiyetin, ve psikolojik problemlerin, çiftlerde ilişki ve yaşam memnuniyeti ve öfke üzerine etkilerini incelemektir. Bağlanma ve kişilik özelliklerinin birbirleriyle ve, öfke ve öfke ifade tarzını yordaması beklenen mizah, samimiyet ve psikolojik problemler ile ilişkili olması beklenmektedir. Öfkenin ilişki ve yaşam memnuniyeti üzerinde etkisinin olması beklenmektedir. Birinci aşamada, Sternberg'in Aşk Ölçeği, İlişkilerde Mutluluk Ölçeği kullanarak Türkçe'ye uyarlanmıştır. Farklı yaşlardan, şehirlerden ve farklı sosyoekonomik duruma sahip 240 katılımcıdan veri toplanmıştır. Ölçeğin tümü ve alt ölçekleri (yakınlık, tutku, bağlılık) için geçerlik ve güvenirlik değerlendirmeleri yapılmıştır. İkinci aşamada, 519 katılımcı (evil veya flört eden) çalışmada yer almıştır. Katılımcılara Mizah Tarzları Ölçeği, Mizah Yoluyla Başa Çıkma Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ?II, Sternberg Üçgen Aşk Ölçeği, Durumluk-Sürekli Öfke Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Envanteri, İlişkilerde Mutluluk Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Yaşam Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlara göre önerilen modelin uyumu, kişilik özelliklerinin mizah üzerinde ve bağlanmanın öfke üzerinde olan etkileri haricinde tatmin edicidir. Adaptif mizah tarzları üzerinde pozitif kişilik özelliklerinin bir etkisi bulunamamışken negatif kişilik özelliklerinin adaptif olmayan mizah tarzlarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bağlanmanın öfke üzerinde direkt bir etkisi bulunmaktadır. Sonuçlar, ilişki ve yaşam memnuniyetinde samimiyet ve adaptif olmayan mizah tarzlarının önemini göstermektedir. Bu sonuçlar, önemi ve etkisi ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of attachment, personality traits, humor (humor styles and coping humor), intimacy, psychological problems on anger, on relationship and life satisfaction of individuals who are involved in romantic relationship. Attachment and personality traits are expected to be associated with each other and humor, intimacy and psychological problems, which are also expected to influence anger experience and expression. Anger is expected to effect life and relationship satisfaction. At the first phase Sternberg?s Love Scale was translated to Turkish by using Relationship Happiness Scale. Data was gathered from 240 participants from different ages, cities, and soscio-economic status. Reliability and validity assessments were conducted for the whole scale and the subscales: intimacy, passion and commitment. At the second phase 519 subjects (married or dating) participated in the study. The participants were given Humor Styles Questionnaire, Coping Humor Questionnaire, Experiences in Close Relationships-Revised Version, Sternberg Triangular Love Scale, State-Trait Anger Scale, Basic Personality Traits Inventory, Relationship Happiness Scale, Brief Symptoms Inventory and Life Satisfaction Scale. The results indicated that the proposed model had satisfactory fit expect effect of personality on humor and effect of attachment on anger. Positive personality traits did not have an effect on adaptive humor styles used whereas negative personlity traits affected maladaptive humor styles and attachment had a direct effect on anger. The results showed the importance of intimacy and maladaptive humor styles on relationship and life satisfaction. These results, the importance and effects of humor and intimacy in romantic relationships and therapeutic applications were discussed in the frame of relevant literature.