Türkiye'de zeytinyağı sektörü'nün uluslararası rekabet gücü analizi
International competitive advantage analyses in olive oil sector in turkey
- Tez No: 592231
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Türkiye Zeytinyağı sektörünün uluslararası rekabet gücünün analiz edilmesi amacıyla yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın küreselleşme bağlamında dünya tarım ve gıda sektörünün genel görünümü açıklanmıştır. İkinci bölümde, zeytinyağı sektörü detaylı analize konu edilmiştir. Üçüncü bölümde ise rekabet kavramı, rekabet gücü tanımları yapıldıktan sonra zeytinyağı sektörünün uluslararası rekabet gücü detaylı analiz edilmek üzere araştırma kapsamında ele alınan endeksler ile açıklanmaya çalışılmıştır. Zeytinyağı ihracat yoğunluğumuza göre belirlenen hedef pazarlarda, rakip ülkeler tespit edilmiş ve bu ülkeler karşısında Türkiye'nin rekabet avantajı hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda sonuç bölümünde zeytinyağı sektörünün geleceğine yönelik politika tedbirleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to analyze the international competitiveness of Turkey in the olive oil sector. In the first part of the study which consists of three sections, the general view of the world agriculture and food sector in the context of the globalization of the research is explained. In the second part, the olive oil sector is analyzed in detail. In the third chapter, after the definition of competitiveness, power of competitiveness is tried to be explained with the indices discussed within the scope of the research in order to analyze the international competitiveness of olive oil sector in detail. Olive oil export target markets determined by the intensity of our competitor countries have been identified and are calculated against these countries Turkey's competitive advantage. In line with the findings, policy measures for the future of the olive oil sector are proposed in the conclusion part.