George Orwell'ın 'Bin Dokuz Yüz Seksen Dört' romanı ile Gâde es-Semmân'ın 'Kevâbisu Beyrut' adlı romanında yabancılaşma olgusu
The phenomenon of alienation in the novel of Nineteen Eighty-Four by George Orwell and Kevâbisu Beyrut (Beirut Nightmares) by Gâde es-Semmân
  1. Tez No: 592230
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAVAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Eastern Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yüzyıllardır pek çok düşünür tarafından farklı şekillerde tanımlanan yabancılaşma, günümüzde daha çok yaşadıkları ortama uyum sağlayamayan insanların durumunu anlatmak için kullanılmaktadır. Yabancılaşma açıklanırken genelde modern hayata geçiş sürecindeki insandan bahsedilse de savaş ve toplumun genelini etkileyen toplumsal olaylar sırasında bu duygu daha yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Biz de bu çalışmamızda biri 2. Dünya Savaşı'nın hemen ardından, diğeri de Lübnan İç Savaşı sırasında yazılmış iki romanı, yabancılaşma olgusu bakımından inceleyeceğiz. Farklı ülkelerde farklı toplumsal şartlar altında yazılmış olan iki romanda da insanlar, sürekli devam eden savaş hali, yönetimde bulunan güçlerin baskıları ve kendilerinin dışında gelişen olaylar yüzünden hem kendilerine hem de çevrelerine yabancılaşmış durumdadırlar. Dört bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde yabancılaşma kavramı hakkında bilgi verilmiş, modernizmle olan ilgisinden bahsedilmiş ve edebiyattaki örneklerine yer verilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerinde ise tezimizin konusu olan yazarlar ve eserleri ele alınmış, son olarak dördüncü bölümde de 1984 ve Kevâbîsu Beyrut romanlarının yabancılaşma olgusu bakımından karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The alienation which was defined for centuries by a lot of thinkers differently, is used at the present time to explain the situation of the people who do not accommodate to the environment in which they live. Although it is refered to the person who is in the process of the transition to the modern life while explaining the alienation, it is felt this emotion intensely during wars and social events that is affect the whole society. In this study, we will analyse the two novels, one of which was written shortly after the 2nd World War and the other was written during Lebanese Civil War, with regard to the phenomenon of alienation. In both novels which were written in different countries and under the different social condition, people feel alienation from themselves and from others because of the continuing wars, repression of the forces which govern the country and the events which take place out of their controls. In the first chapter of our study which consists of four chapter, we gave information about alienation, its relation to the modernism and then we presented the examples in litereture. In the second and the third chapter, we made a study of the writers, who are the subject of our thesis, and their works. Finally, in the fourth chapter we compared the novels 1984 and Kevâbîsu Beyrut (Beirut Nightmares) with regard to the phenomenon of alienation.