Suriye savaşında bir kadın edebiyatçı: İbtisâm Şâkûş'un Beyne'l-Hıyâm adlı eserinde çadır kentlerde yaşam
A woman of letters in the Syrian war: Ebtisâm Shâkûsh in her work Bain al Khiyâm life in tent cities
  1. Tez No: 592273
  2. Yazar: BETÜL AKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, Eastern Linguistics and Literature, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1916 yılında İngiltere ve Fransa arasında paylaşım planı olarak yapılan Sykes-Picot Antlaşması ile Fransa'ya bırakılan Suriye, 1943 yılında bağımsızlığını almış ancak Fransız askerleri Suriye'den 1946 yılında çekilmiştir. Bu çalışmada Fransa'nın Suriye topraklarından çekilmesinden bugüne kadar geçen süreçteki Suriye siyasi olaylarına ve bu siyasi olaylar gölgesinde gelişmekte olan Suriye edebiyatına değinilmiştir. Bir ülkenin edebiyatı aslında o ülkenin tarihini yansıtmaktadır. Suriye edebiyatı Suriye'de yaşanan siyasi olaylar çerçevesinde şekillenmiştir. Suriye iç savaşı ile romanlardaki, öykülerdeki, şiirlerdeki konularda da değişiklik olmuştur. Farklı ülkelerden, farklı alanlarda beş kez en iyi kadın yazar ödülü almış olan Suriyeli yazar İbtisâm Şâkûş, Suriye iç savaşı öncesinde halkın yapılan adaletsizliklere karşı suskunluğunu eserlerinde konu edinirken, iç savaş sonrasında halkın Esed rejimine karşı sessizliğini bozup ayaklanmasını konu edinmiştir. Suriye iç savaşı sonrasında yazdığı Beyne'l-Hıyâm adlı eserinde ise yazar, Suriyeli vatandaşların savaş sonrasında kendi ülkelerinden kaçıp Türkiye'ye gelirken yolda yaşadıklarını ele almıştır. İçinde 14 kısa hikâye bulunan bu eserin Türkçeye çevirisi de yapılmış ve çalışmanın sonunda bu çeviriye de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With Sykes-Picot which was a plan signed in 1916 to share lands between Britain and France, Syria was granted to France and it fell under the Franch mandate and gained its independence in 1943 but the French troops withdrew from Syria in 1946. In this study we has been mentioned the political events from the withdrawal of France from Syria until today and Syrian literature that prospered under these political event. In fact, the literature of a country reflects the history of that country. Syrian literature took shape within the frame of political events experienced in Syria. By the outburst of the Syrian civil war, the themes in novels, stories and poems changed. Ebtisam Shakush, the Syrian woman of letters who got prize of the best female author, five times in different areas, chose as themes in her works, firstly the Syrian people's taciturnity before the Syrian civil war and afterwards the people's insurgency against the Assad regime by giving up quietness after the war began. In her work titled as Bain al-Khiyâm, the author dealt with the experiences of Syrian citizens on their way to Turkey by fleeing their country after the war broke out. The work containing fourteen short stories was also translated into Turkish and this translation was added into the end of our study.