Türkiye'de özel istihdam bürolarının sundukları hizmetlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of services offered by private employment agencies i̇n terms of occupational healt and safety i̇n Turkey
  1. Tez No: 592290
  2. Yazar: SEHER ÇIVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Özel İstihdam Büroları belirli bir ücret karşılığında iş arayan ve işçi arayanları bir araya getiren kurumlardır. 2004 yılına kadar faaliyetlerini gayri resmi olarak sürdüren bu bürolar, günümüzde yasal düzenlemeler çerçevesinde varlıklarını sürdürmeye devam etmektedirler. Özel İstihdam Bürolarını kamu istihdam kurumlarından ayıran en önemli özellik kar elde etmeleridir. Özel İstihdam Büroları ülkemizde aracılık faaliyetleri ve işgücünün eğitimi konusunda önemli bir boşluk doldurmaktadır. Özel İstihdam Büroları bu boşluğu doldurmak için gerekli olan süreyi minimum seviyeye indirmeye çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Kamu ve Özel İstihdam Kurumlarının gelişimini ortaya koymak ve özel istihdam bürolarının istihdam hizmetlerini değerlendirmektedir. Çalışmada kullanılan veriler, Türkiye İş Kurumu'ndan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nden elde edilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında Antalya ilindeki özel istihdam bürolarının ve İŞKUR'un işe yerleştirme faaliyetleri değerlendirilmiş ve çalışma SWOT analizi ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Private employment agencies are foundations that gather people who look for a job and who look for a worker in return for a payment. These offices were unofficially active until 2004 but they execute their activities according to legal arrangements currently. The main feature of private employment agencies that differantiate them from public employment agencies is to make a profit. Private employment agencies fill an important gap in the field of mediatorship activities and training of labour. They try to minimize the time needed to fill this gap. The aim of this study is to present development of public and private employment agencies and to evaluate employment services offered by Private Employment Agencies in Turkey. The data used in this study are obtained from Turkish Employment Agency, Ministry of Family, Labor and Social Services and International Labour Organization. In the application part of the study, job placement activities of private employment agencies and Turkish Employment Agency were evaluated in Antalya and the study was supported by SWOT Analysis.