Âşık Şeref Taşlıova'nın tasnif ettiği halk hikâyeleri üzerinde yapısal bir inceleme
A structural analysis on the folktales classified by Aşik Şeref Taşliova
- Tez No: 592302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR FEDAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma 21. yüzyılda yaşayan âşıklardan Âşık Şeref Taşlıova'nın tasnif ettiği halk hikâyelerini konu etmektedir. Bu tez çalışması“Giriş”, üç bölüm ve“Sonuç”kısmından oluşmaktadır. Ayrıca çalışmanın sonunda çalışmada kullanılan kaynaklar listesi bulunmaktadır. Çalışmanın Giriş kısmı,“Halk Hikâyeleri ve Halk Hikâyeciliği”adını taşımaktadır. Bu kısımda halk hikâyelerinin yapı, içerik, işlev özellikleri hakkında bilgi verilerek halk hikâyelerinin anlatma geleneği hakkında bilgi verilmiştir. Böylelikle çalışmamızda halk hikâyelerinin tanım ve sınıflandırılmasına yönelik bir temel oluşturulmuştur. Çalışmanın Birinci Bölümü,“Âşık Şeref Taşlıova: Hayatı ve Eserleri”adını taşımaktadır. Bu bölümde Âşık Şeref Taşlıova'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, böylelikle Taşlıova'nın âşıklık geleneği içindeki yaratıcı kimliği ve edebi kişiliği ortaya konulmuştur. Çalışmanın İkinci Bölümü, çalışmaya konu edilen Taşlıova'nın tasnif ettiği altı halk hikâyesinin epizot yapılarına ayrılmıştır. Altı halk hikâyesinin epizot yapıları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve hikâyelerin epizot yapıları verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde hikâyelerde kullanılan arasözler ve kalıp sözler üzerinde durulmuş ve hikâyelerin motifleri tespit edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the minstrel's tales classified by Âşık Şeref Taşlıova, one of the minstrels living in the 21st century. This thesis consists of“Introduction”, three chapters and“Conclusion”. There is also a list of sources used in the study at the end of the study. The introduction part of the study is called“Minstrel's Tales and Storytelling”. In this section, information is given about the structure, content and function characteristics of minstrel's tales and information about the tradition. Thus, in our study, a basis has been established for the definition and classification of the narratives. The first part of the study is titled“Âşık Şeref Taşlıova: His Life and Works”. In this section, information about the life and works of Âşık Şeref Taşlıova is given and thus, the creative identity and literary personality of Taşlıova in the minstrel tradition are revealed. The second part of the study is devoted to the episode structures of the six minstrel's tales classified by Taşlıova. The episode structures of the six folk stories were examined comparatively and the episode structures of the stories were given. In the third part of the study, the digression and formulaic expressions used in the stories were emphasized and the motifs of the stories were determined and evaluated.