Aşık Gökmen Dursunoğlu'nun hayatı, sanatı ve şiirleri üzerine bir inceleme
A study on the life, art and poems of Aşık Gökmen Dursunoğlu
- Tez No: 762231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KIMIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
XV. yüzyılda teşekkül etmeye başlayarak XVI. yüzyılda oluşumunu tamamlayan âşıklık geleneği halk edebiyatının önemli bir kolu olarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Âşık, genellikle usta çırak ilişkisi içerisinde yetişen, sazı eşliğinde konu sınırlaması olmaksızın başta aşk, gurbet, vatan sevgisi, ölüm, nasihat, dini ve ahlaki değerler gibi konularla alakalı halkın dili ile doğaçlama şiir söyleme meziyetine sahip sanatçıdır. Âşıklar şiir söylemenin yanında ya kendilerinin tasnif ettiği halk hikâyelerini veya başka âşıklar tarafından tasnif edilerek usta malı sayılan hikâyelerini anlatabilme hünerine sahiplerdir. Kars, Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan Anadolu ile Türki Cumhuriyetler arasında bir köprü olma özelliği gösteren bir şehirdir. Sahip olduğu konum nedeniyle tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir geçmişte âşıklık geleneğinin güçlü temsilcileri olarak kabul edilen Çıldırlı Âşık Şenlik, Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova… gibi bir çok aşığın yetiştiği ve günümüzde aşıklık geleneğinin devam ettiği ender şehirlerden biridir. Bu çalışmada Kars âşıklık geleneği dairesinde yetişen Âşık Gökmen Dursunoğlu'nun hayatına ve sanatına dair incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
XV. Starting to form in the XVI century. The tradition of minstrelsy, which completed its formation in the 19th century, has survived to the present day as an important branch of folk literature. Minstrel is an artist who grows up in a master-apprentice relationship, and has the ability to improvise poetry in the language of the people, related to subjects such as love, homeland, patriotism, death, advice, religious and moral values, without subject limitation. In addition to reciting poetry, minstrels have the skill of telling either the folk tales that they have classified or the stories that are classified by other minstrels and considered to be masters. Kars is a city located in the northeast of Turkey, showing the feature of being a bridge between Anatolia and the Turkic Republics. This city, which has been home to many different civilizations throughout history due to its location, is one of the rare cities where many lovers such as Çıldırlı Âşık Şenlik, Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, who were considered strong representatives of the minstrel tradition in the past, grew up and the tradition of minstrelsy continues today. In this study, the life and art of Minstrel Gökmen Dursunoğlu, who grew up in the tradition of Kars minstrelsy, were examined.