Karacaoğlan ve Mahtumkulu'nda sevgiliye ait güzellik unsurları üzerine mukayeseli bir inceleme
A comparative analysis of Karacaoglan's and Mahtumkulu's poems that have beauty elements of beloved
- Tez No: 592309
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada geçmişten günümüze kadar Türkmenistan'ın en büyük şairlerinden biri sayılan Mahtumkulu'nun şiirleri ile Anadolu sahası âşık şiirinin önemli şairlerinden olan Karacaoğlan'ın şiirlerindeki sevgilinin güzellik unsurları incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışma ön söz, giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Karacaoğlan ve Mahtumkulu'nun yaşamından ve edebî kişiliğinden, birinci bölümünde Karacaoğlan'ın şiirlerindeki sevgilinin güzellik unsurlarının nasıl ele alındığından, ikinci bölümünde Mahtumkulu'nun şiirlerindeki sevgilinin güzellik unsurlarının nasıl ele alındığından ve sonuç bölümünde de bu iki şairin şiirlerinde görülen ortaklıklar ve farklılıklardan bahsedilmiş, kaynakça bölümüyle çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada kaynak eserler olarak Himmet Biray'ın hazırladığı Mahtumkulu Divanı, Saim Sakaoğlu'nun hazırladığı Karaca Oğlan adlı eser ile Abdurrahman Güzel'in hazırladığı Mahtumkulu Divanı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, the beauty elements of lovers in the poems of Mahtumkulu, considered as one of the most important poets of Turkmenistan and of Karacaoglan an important poet of minstrel poems in Anatolia, are reviewed and interpreted. This study consists of preface, introduction, chapter one, chapter two and conclusion parts. In the introduction the lives and literaty personalities of Karacaoglan and Mahtumkulu; in the first chapter how the beauty elements of lovers are explained in Karacaoglan's poems; in the second chapter how they are explained in Mahtumkulu's poems and in the conclusion the similarities between the poems of these two poerts are examined. The study ends with references. Reference Works in this study are“Mahtumkulu Divani”by Himmet Biray,“Karaca Oglan”by Saim Sakaoglu and“ Mahtumkulu Divani”by Abdurrahman Guzel.