Karacaoğlan ve Baki'de Aşk
Karacaoğlan and Baki's love
  1. Tez No: 73074
  2. Yazar: MEHMET İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Hayatı ve yaşadığı yüzyıl hakkında değişik bilgilerin olduğu Türk halk edebiyatının büyük temsilcilerinden biri olan Karacaoğlan ile yaşadığı dönemde“Şairlerin Sultanı”olarak anılan Bakî, şiirlerinde çoğunlukla aşk konusunu ele almışlardır. Karacaoğlan ve Bakî aşık-sevgili ilişkisini halk ve divan edebiyatı ölçüleri içinde bize sunarlar. Sevgili ilgili olarak cemali göz, gamze, boy, zülüf gibi birçok kalıp benzer kullanılır. Sevgili bazen Leyla, bazen Elif bazen de bir gül olarak onlara sıkıntılar çektirir. Buna rağmen aşıklar sevmekten vazgeçmezler. Bir bakarsınız pınar başındaki güzele tutulan aşıklar bir de bakarsınız ki gül bahçesinde ki bir güle vurulmuşlardır. Farklı iki geleneğin temsilcileri olmalarına rağmen aşkı ele alışlarında benzerlikler görülür. Çünkü aşkın dili ortaktır. Aşk Karacaoğlan ve Bakînin yaşam biçimidir. Güzele, güzelliğe doymak bilmeyen bir anlayışla her güzele ve güzelliğe yönelmişlerdir., onları bazen yakıcı bir ateşin etkisinde dağlarda yanan aşık. bazen de gül kokulu aşkın içinde buluruz. Her nesil kültür birikimine kendini de ilave ederek kültürünü yeniden yorumlamak zorundadır. Kültürel süreklilik ancak bu yolla sağlanabilir. Mirasçısı olduğu değerlerden haberdar olmayan bir toplumda yaşıyoruz. Aşk gibi daha çok insanın maneviyatını ilgilendiren bir konuyu bile kendimiz gibi değil başkalarının görmek istediği gibi yaşıyoruz. Halbuki : aşk Yunus Emre'nin, Mevlana'nın. Karacaoğlan' ın. Baki ile yüzyıllarca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Karacaoglan. there are various regarding his hie and century when he h\ cd in who is one of the great representatives of Turkey folk, literature, and Bakı who is called as the“Sullanif ş şııâra'”had often taken love up. Karacaoglan and Baki give us the relation lover and love in style of the folk literature and classical school of poetry. Many patterns such as face. eye. dimple stature and side lock of 'hair in relation to lover are used in similar way. Lover sometimes as a Leyla, sometimes Elif and sometimes as a rose annoys to them. In spite of this, lovers don't give up love. You sometimes see that the lovers fall in love with the beat i ful at fountainhead and sometimes you see that, they fall rn io\e with a rose in the rose garden. Although they are representatives of the two different fashion, it is seen that there are similarities on their way oi' taking love up. Because, tongue of the love is common. The love is the manner of Karacaoglan and Baki's life, fhey had tended to beaut fy and every beauty with an unsatisfy insinght. We sometime* find them at mountains as lovers who burn with the impact of a scorching lo\e and also sometimes we find them in a rose secerned love. Every generation adds somethings from itself to accumulation of cuiiure and must comment us culture again. Cultural permanent is only obtained in tins way. We live in a society which isn't aware of the values which we are inheritor. We live as anothers want to see. not we want a subject such as love related morale of human being. How ewer, the main love had been told us with the poems of Yunus Emre, Mevlana. Karacaoûlan, Baki for centuries.