Ontolojinin sınırları: Platon'un khôra Kavramı
Boundaries of ontology: Plato's Concept of khôra
- Tez No: 592325
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ilk kez Timaios diyalogunda bulunan khôra kavramının Platon felsefesi için önemini göstermektir. Timaios, Platon'un en önemli diyaloglarından biridir. Platon ilk kez bu diyalogda khôra kavramından bahseder. Platon felsefesinde varolanların görünüş ve asıl gerçeklik olarak ikiye ayrıldığı söylenir. Fakat Platon Timaios'ta üçüncü bir dünyadan bahseder. Khôra olarak adlandırılan bu üçüncü varlık düzlemi varolan her şeyi içine alan yerdir. Ne kavranabilir ne de duyular aracılığıyla görülebilir. İlk bölüm Timaios'taki temel kavramlar hakkındadır. İkinci bölümde khôra kavramının klasik yorumları incelenmiştir. Üçüncü bölüm Antik Yunan matematiği ve Platon felsefesi arasındaki ilişki hakkındadır. Son bölümde Derrida ve Kristeva'nın khôra hakkındaki güncel yorumları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to show the significance of khôra, which appears first in Timaeus, for Plato's philosophy. Timaeus is one of the most important Platonic dialogues. Plato refers to this concept in this dialogue for the first time. It is said that in Plato's philosophy there are two segments called“appearance”and“true reality”. But in Timaeus Plato says that there is a third world. This being level that is called khôra is a receptacle that involves all beings. This is neither conceivable by reason nor perceivable by senses. The first chapter is about the basic concepts in Timaeus. In the second chapter, it is examined the classical interpretations of this concept. The third chapter is about the relationship between ancient Greek mathematics and Plato's philosophy. In the fourth chapter, it is investigated Derrida and Kristeva's current interpretations about khôra.