Ethics of artificial intelligence: Moral responsibility of self-driving cars and sex robots
Yapay zeka etiği: Sürücüsüz araçlar ve seks robotlarının ahlaki sorumluluğu
- Tez No: 592331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde Yapay Zeka (YZ) uygulamalarının ahlaki etkileri incelenmektedir. İnsanların günlük yaşamını daha rahat ve verimli sürdürebilmeleri için birçok alanda YZ uygulamaları kullanılmaktadır. Evlerin temizlenmesi, yaşlı ve hastaların bakımı, tehlikeli işlerde insan yerine çalışma, tıbbi destek verilmesi, finans sektöründe dolandırıcılık olaylarının engellenmesi gibi birçok alanda YZ uygulaması kullanılmaktadır. Benzer şekilde seks robotları, sürücüsüz araçlar, çeviri uygulamaları, görüntü ve duygu algılama uygulamaları vb. gibi birçok uygulamanın kullanımının da yakın zamanda yaygınlaşması beklenmektedir. Birçok YZ uygulaması, daha bugünden sosyal ve iş yaşamında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. YZ teknolojilerinin özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki hızlı gelişimi, dünyada birçok sosyal ve ahlaki risk ve probleme de yol açmıştır. Bu uygulamaların sağlıklı bir şekilde gelişimi ve toplumda güvenli bir şekilde kullanımı için söz konusu güçlüklerin felsefi bir zeminde incelenmesi gerekmektedir. Bu tezde iki özel YZ uygulaması olan sürücüsüz araçlar ve seks robotları üzerine yoğunlaşılarak YZ uygulamalarının ahlaki etkileri incelenmektedir. Bunun sonunda analiz, aşağıdaki iddiayla sonuçlandırılmaktadır: İnsanlarda görüldüğü anlamda bilinçli yetenekleri, özgür iradeleri ve bağımsızlıkları olmadığı için YZ uygulamaları, ahlaki olarak sorumlu tutulamazlar.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the ethical impacts of the Artificial Intelligence (AI) applications. AI applications are used in many areas to make daily life more comfortable and efficient. They are used for cleaning houses, taking care of old or sick people, working at dangerous jobs replacing human beings, giving medical advisory, preventing fraudulent situations in finance, etc. Similarly, the usage of sex robots, self-driving cars, translation tools, image and emotion recognition applications, etc. are expected to increase in the near future. Even today, many of AI applications have commenced to be used widely in social and business life. Rapid development of AI technologies, especially after the World War II, led to many social and ethical risks and problems for the world. Any analysis of these challenges needs a philosophical basis for a sound development of these applications and their reliable use in society. In this thesis, the ethical impacts of the Artificial Intelligence applications are investigated by focusing on two specific AI applications: self-driving cars and sex robots. These two AI applications are also analyzed from the perspective of moral responsibility. I conclude my analysis with the following claim: Since AI applications do not have conscious abilities, free will, and autonomy as in the same sense of the ones seen in the human beings, they cannot be held morally responsible.