Kastallânî'nin Letâifü'l-İşârât'ında vakf ve ibtidâ konusu
Waqf and ibtida issue in Qastallani's Lataif al-Isharat
- Tez No: 592332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmamızda X. asırda yaşamış olan ve birçok alanda eserleri bulunan Kastallânî'nin Letâifü'l-İşârât isimli eserinden kıraat ve tecvîd ilminin en önemli konularından kabul edilen vakf ve ibtidâ konusunu incelenmektedir. İlk olarak Kastallânî'nin hayatı, hocaları, talebeleri ve eserleri hakkında genel bir bilgi verilmektedir. Daha sonra Kastallânî'nin temas ettiği konuları başlıklar halinde ele alınmaktadır. Vakf ve ibtidâ'nın konusu içerisinde geçen kavramların tanımlarından, öneminden, kaynağından, gayesinden, vakf çeşitlerinden, vakf ve ibtidâya ait genel hükümlerden, vakf ve ibtidâ yapmanın sakıncalı olduğu yerlerden, vakf ve ibtidâ konusunda kurrâ imamlarının görüşlerinden, bazı kelimeler üzerinde özel vakf uygulamalarından, vakf ve ibtidâ konusunun tevkîfiliği ve ictihâdiliği meselesinden, Kastâllânî'nin vakflarda kullandığı rumuzlardan ve konuyu ele alırken başvurduğu kaynaklardan ve metodundan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the current study, signs of stopping and ibtida which is one of the most important topics of qira'at and tecvid in“Lataif al İsharat”written by Qastallani who lived in X. century and had many works in several fields was investigated. Firstly, general information about Qastallani' life, his masters, students and works was given. Then, the topics that Qastallani investigated were handled through headings. It was also mentioned about the definition of the concepts within the topics of signs of stopping and ibtida, these topics' importance, resource, goals, types, general rules of signs of stopping, problematic situations about doing signs of stopping and ibtida, the ideas of qurra imams, special signs of stopping practices on some words, obligatory and jurisprudence of signs of stopping and ibtida, symbols that Qastallani used as a sign of stoppin and his resources and methods while discussing the issues.